Avaleht/Uudised, teated/Rukkimaarjapäev tõi rahva festivalile

Rukkimaarjapäev tõi rahva festivalile

Laupäeval, rukkimaarjapäeval peeti Pöide vallas Maarja festivali. Sel aastal tähistatakse 800 aasta möödumist Eestimaa pühendamisest neitsi Maarjale ja Pöide vallas asub kaks neitsi Maarjale pühendatud kirikut – Tornimäel ja Pöidel.

Hommik algas Tornimäe Neitsi Maria Kaitsmise kirikus piiskopliku liturgiaga, kus osalesid teiste hulgas president Arnold Rüütel abikaasaga, Pärnu ja Saare piiskopkonna piiskop Aleksander. EELK peapiiskop emeeritus Andres Põder. Sellele järgnes rahvarohke ajalookonverents Tornimäe rahvamajas.

Usinad ikoonimaalijad

Samal ajal olid Tornimäe kirikuaeda kogunenud ikoonimaalijad, keda juhendas Einike Vassel Tartust töökojast Ikonaat. Ja üllatus, üllatusikooni ei tehtud mitte puidule, vaid väikestele kividele. “See on tillukene matkaikoon, mida saab endaga kaasas kanda. Kui mõelda, siis on see nagu fresko, mida on seinale tehtud, aga siin teeme kivile,” selgitas Vassel.
Töö käis nii, et juhendaja näitas samm haaval ette, mida teha ja kõik matkisid järele. Päevateemat arvestades maaliti Jumalaema. “See tehnika, millega maalime, on munatempera, kus munakollane segatakse veega ja lisatakse kas veini, äädikat või õlut ja segatakse värvimuldadega,” õpetas Vassel.

Tornimäe rahvamajas avati festivali päeval ka ikoonide näitus, kus oli töid nii kirikutest kui erakogudest. Ikoonimaaliga tegeletakse ka Reomäe nunnakloostris ja väljas olid Tornimäe koguduse preestri Toivo Treima tütre Maaria Treima tööd.

Tore laat

Juba enne, kui üritused Tornimäel lõppesid, oli avatud laat Pöide Maarja kiriku õuel. Rahvas oli aegsasti kohal ja ehkki esimesel korral veel väga palju müüjaid ei olnud, siis vikaardiakon Andi Angeli sõnul tasub laada mõttega jätkata, kuna koht on väga sobilik.

Igatahes kõhu sai supist ja väga erinevatest kodustest küpsetistest kenasti täis. Osta sai ka Maarja kirikute passi, toomingast ja kukerpuust korve, suveniire, ikoone.
Angel jõuab veel kiita nädal aega kohal olnud saksa vabatahtlikke, kas suure ürituse puhuks korraliku kempsu konstrueerisid ja kaevurakke valmis ehitasid.

Võrratu Kilumets

Õhtupoolikul olid kõik oodatud tutvuma Pöide kiriku arhitektuuriga. Juhan Kilumets on Pöide kirikust rääkides nähtus omaette ja pole siis ime, et ajaloohuvilisi kogunes kunstiajaloolase ümber üle saja. Kilumets, kes on pärit lähedalt Mui külast, peab Pöide kiriku uurimist justkui talle antud magustoiduks ja see , kuidas mees kirikust räägib, on kuulamist ja vaatamist väärt. Eesti vanim aken ja vanim vuuk, ainulaadsed veesülitid, gooti kaared vahetamas välja romaani stiili ning toonaste meistrite kaunis raidkunst – kõik see elustub Kilumetsa suu läbi.

Väärikale ringkäigule järgneb Linnamuusikute hingekosutav kontsert, oikumeeniline tänupalvus ja hilisõhtul veel katoliiklik missa.
Kõike seda sai ühe päeva sisse nii tohutult palju ja nii hea tasemel, et tahes tahtmata tekib küsimus, kas järgmisel aastal uuesti?

“Meil oli moodustatud korraldustoimkond, kuhu kuulusid mõlema koguduse vaimulikud Toivo Treima ja Andi Angel, valla esindajad, rahvamaja juht. Festival tuli välja isegi paremini, kui plaanitud ja selline edu võtab kohmetuma. Samas ei saa taolist üritust niisama lihtsalt korrata, sest see oli seotud Maarjamaa 800 aastaga, aga jätame mõtte üles,” ütles festivali projekti juht ja vallavolikogu esimees Marina Treima.
Igatahes oli Maarja festival näide sellest, kuidas ka väikeses kohas saab hea koostööga teha väga suurt ja tõsist asja ning rahvas tuleb kohale.

Autor: Heli Salong
Allikas: Meie Maa, 17.08.2015

Fotod: Tambet Allik, Saarte Hääl