Avaleht/Eesti Apostlik-Õigeusu Kirik/Piiskopkonnad/Pärnu Issandamuutmise kogudus

Pärnu Issandamuutmise kogudus

 

PÄRNU ISSANDAMUUTMISE KATEDRAALKIRIK

Ehitamise aeg: 1902–1904

Pühitsemine: 1904

Ajaloost: 1769  pühitsetud Katariina kirik kujunes Pärnumaa kirikuvahetusliikumise salvimiskeskuseks 1845, mil Pärnumaale rajati kümned uued kogudused. Pärnu Katariina segakoguduse eestlastest liikmetele otsustati rajada oma kirik, mille jaoks Pärnu linn andis tasuta maatüki 1898. Ülevenemaalise korjandusega saadi 1902 kiriku ehituseks 30 000 rubla. Ehitamise eestvedaja oli rahvusliku liikumise tegelane Mihkel Suigussar, kes oli ka eesti koguduse esimeseks preestriks (1904–1905). Historitsistlikul vana-vene stiilis kirikul (arhitekt V. Lunski, ehitusmeister K. Klein) on silmapaistvalt kõrge sibulkupliga tipnev kellatorn (38 m) ja põhikorpuse nelitisel asuv sibulkupliga tornikiiver (34 m). Lisaks on väike sibulkuppel nelinurkse altariruumi katusel. Välis- viimistluses annab tooni kollane tellis, millele sekundeerib punane. Interjööris on 11 ikooniga ühekorruseline ikonostaas ja seintel 11 Uue Testamendi ainelist figuraalkompositsiooni (valmisid 1927, meister V. Melnikov, kunstnik P. O’Connel). Koguduses oli 1910 5747 liiget ja 1939  3006 liiget. 2010  kullati annetajate abiga üle kiriku kuus kellatorni risti. Ristid õnnistas EAÕKi Pärnu ja Saare piiskop Aleksander. Kirik asub Pärnu linnas (Aia 5).

Jaanus Plaat

Koguduses teeninud vaimulikud:

pr. Prants Nikolai                            1898-28.06.1899                  oli koguduse esimene preester

pr. Suigussaar Mihkel                     1904-1905                              oli eesti koguduse esimene preester

pr. Tsvetkov Nikolai jun                 1905-1915

Punšun Nikolai                                1905-1909                              diakon

Pöhönin Peeter                                16.03.1910-10.03.1911         diakon

Viires-Endrekson Jakob                10.03.1911-25.03.1913         diakon

Ruus Anton                                      25.03.1913-06.08.1917        diakon

üpr.Paulus Aleksander                   26.03.1916-05.12.1920

üpr. Envere-Entson Joann           06.01.1921-19.08.1921          eesnik

üpr.Viik Martin                               15.01.1922-15.03.1934

üpr. Dubkovski Teodor                  1928-1949

üpr .Ümarik Joann                         15.03.1934-25.04.1950

üpr. Prikmann Joann                     25.05.1933-05.01.1940

pr. Reinhold Joann                         05.12.1943-01.03.1944

pr . Koger Nikolai                            1950-

üpr. Randvere-Rõbakov Joann     09.11.1950-11.02.1951

üpr. Bežanitski Nikolai                    11.02.1951-03.12.1989

üpr.Kružkov Gennadi                      12.03.1978-1998

üpr. Keskküla Ardalion                    14.01.1990-

Parts Kristoforos                              2010-2014                            diakon

pr. Parts Kristoforos                         2014-

 

 

 

 

 

Kontakt:
Aia 5, 80011 Pärnu
tel: +372 444 3532
Ülempreester Ardalion Keskküla
mob: +372 526 5285
Preester Kristoforos Parts
mob: +372 5819 3110
Kontaktisik: Melitina Tammekänd
mob: +372 5563 1367

a/a SEB:  EE461010902000833006  /  PÄRNU ISSANDAMUUTMISE KOGUDUS         
Nordea: EE831700017003108206 / EAÕK PÄRNU ISSANDAMUUTMISE KOGUDUS