Avaleht/Jutlused/Laulatusel

Laulatusel

Mu kallid lapsed Issandas Chris ja Miriam,

Nüüd on lõpuks kätte jõudnud päev, mil pärast pikka ootusaega ühendatakse teid Issandas igaveseks eluks. See tähendab, et praegusest alates ja igal järgneval hetkel teie elus kogete Jumalariiki, sest meie Kirikus algab ka abielusakrament nii nagu ristimissakrament ja püha liturgia sõnadega: « Õnnistatud olgu Jumalariik ». Seda põhimõtet kasutades julgeksin lisada: õnnistatud olgu armastuse riik. Ma ütleksin, et mehe ja naise jaoks suudab vaid laulatus viia neid Jumalariigi otsese kogemiseni. Ja just seetõttu, et mehe ja naise elus ei ole tähtsamat hetke nende ühteliitmisest, mille eeltingimuseks on tõeline armastus, kinnitab meie Kirik selle liturgilise toiminguga, mille keskmeks on Kristus ise. Tema on see, kes teid õnnistab ning nüüdsest saadab teid pidevalt, sest teed Taevariiki võib valgustada vaid sealt pärit valgus, kelleks ongi Kristus.

Armastus on kuld, mille väärtus ei kahane iial ja isegi kõige raskemates tingimustes ei vähene selle hiilgus. Seetõttu ei ole suuremat ohverdust üksteise armastamisest. Armastus ei nõua vaid jagamist, vaid ka eneseületust, et näha seda ulatumas teisele poole elu ning teisele poole surma. Abielus avastate, et tõeline armastus ei tunne ühtegi piiri ega kitsendust. Kes armastab, annab endast kõik täielikus ohvrimeelsuses. Kui armastus on tõesti tõeline, siis ei saa ka meie elu olla muud kui lõputu eneseohverdus.

Mu kallid Chris ja Miriam, kui te tahate käia oma teekonna lõpuni, siis alates praegusest hetkest võtke vastu otsus, et kõik mida te oma elus teete, ei alluks kunagi vaid teie individuaalsetele huvidele. Te arenete iga kord, kui üks nõustub teise jaoks millestki loobuma, et lõpuks võiksite nagu üks hing ja keha olla ideaalse ja valgustatud eluviisi tõelised tunnistajad.

Oli kord noorpaar, kes pärast laulatust asusid elama oma majja, millele nad olid pannud nimeks Õnnevilla. Nad tahtsid oma sõpradele näidata, et nende rajatava perekonna vundamendiks on Jumala tahe. Nad nägid oma kodu Noa laevana, mis suudab vastu seista kõigile tormidele päevani, mil nad jõuavad viimsesse sadamasse, milleks on Kristuse teine tulemine. Soovin, et ka teie rajatav kodu, mida täna on Jumal ise õnnistanud, oleks tõepoolest kõigile, kes seda näevad, tõelise õnne võrdkuju.

 

+Stefanus, Tallinna ja kogu Eesti metropoliit

Issanda aastal 2008