Avaleht/Jutlused/Püha Paraskeeva päeval

Püha Paraskeeva päeval

Kallid vennad ja õed Kristuses,

Püha Paraskeeva, keda täna mälestame, koondab meid taas siia, et väljendada rõõmu armastusest Kristuse vastu. Ta jagab seda armastust teiste pühakutega taevas ning aitab ka meil sellest osa saada.

On teada, et ta sündis 117. aastal Roomas väga rikka pere ainsa tütrena. Ta sai hea kasvatuse, eelkõige õppis ta ligimesearmastust ning heategude tähtsust. Kõigele lisaks oli Jumal teda iluga õnnistanud ja seda nii füüsilises kui vaimses plaanis, mis temast veelgi erakordsema isiku tegi. Kuid kahekümne aastasena sai Paraskeevast orb ja selle asemel, et pärandusest saadud raha eest hästi elada, andis ta selle annetusteks ning pühendas end Kristuse teenimisele. Ta käis linnast linna ja jutlustas oma Issandast. Peagi jõudis sõna kaunist Paraskeevast ka keiser Antoniuseni. Naine keeldus aga ohverdamast keisri vaimule, mispeale ta pandi keevat õli täis tünni. Kuid Paraskeeva seisis seal ning ei tundnud valu. Keiser tahtis teada, kas naine kasutab mingisugust maagiat piinadest vabanemiseks. Paraskeeva viskas peotäie õli keisri suunas ja see põletas tema silmad. Antonius anus, et naine aitaks tal silmanägemist tagasi saada. Paraskeeva lausus Issanda nime ning keisrist sai jälle nägija. Antonius oli taolisest imest niivõrd liigutatud, et keelas kristlaste tagakiusamise kogu Rooma Impeeriumi piirides, mis kestis järgmise keisri võimuletulekuni. Paraskeeva aga sai rahus jutlustamist jätkata.

Nii võtaksin lühidalt kokku selle hea pühaku elu, keda täna mälestame ning kes meid alati kaitseb. Ütleksin, et ta on sillaks meie ja Jumala vahel. Ta on taeva ja maa vahetalitaja. Paraskeeva näitab meile, et kui usk on and Jumala poolt, siis heategusid, mis sellest usust tulenevad, teeme vaid oma vabast tahtest. Samuti meenutab ta meile, et Kristuse järgijaid ei ole alati maailmas hästi vastu võetud ning vahel ei tehta seda tänapäevalgi. Tihti unustame, et igaüks meist võib olla märter omal ajal ning et sõna « märter » tähendab eelkõige tunnistajat. Jumal ei palu tingimata oma elu Tema eest anda. Jumala meele järgi ollakse armastades, mis väljendub peamiselt oma usuga seotud heategudes.

See oli väike tähelepanek, mida tahtsin täna teiega jagada. Järgigem püha Paraskeeva eeskuju, et teie heateod muudaksid teid Issanda silmis tema sarnasteks. Aamen.

 

+Stefanus, Tallinna ja kogu Eesti metropoliit

Issanda aastal 2008