Avaleht/Eesti Apostlik-Õigeusu Kirik/Piiskopkonnad/Jõõpre Püha Suurkannataja Georgiuse kogudus

Jõõpre Püha Suurkannataja Georgiuse kogudus

JÕÕPRE PÜHA SUURKANNATAJA GEORGIUSE KOGUDUS

Kirik asub Lavasaare turbaraba lähedal umbes 20 km Pärnust loodes. 1848  siirdus õigeusku kohalik vallakohtu kirjutaja Jüri Grauverk, mille eest mõisarentnik P. Frei teda isiklikult peksis ja lasi vangistada. Baltimaade kindralkuberneri vanglakülastusel ilmnes, et Grauverkil puudub süüpõhjus. Küsitlemisel arvas Grauverk, et on karistatud õigeusku siirdumise eest. Kindralkuberner lasi asja uurida, mille tulemusena Grauverk vabastati ning hüvituseks anti talle Tahkuranna vallas talukoht. Jüri Grauverk oli vangis 3 aastat.

Kogudus asutati 17.12.1861  eestlastest õigeusklikele. Jumalateenistusi toimetati esialgu üüriruumes – talu kambreis ja hiljem koolimaja saalis, kus oli ka kujudesein.

Ristikujuline kaheksatahuline püramiidja kiivriga kellatorniga ja kaheksatahulisele võlvile toetuva akendega püramiidja kiivriga haritorniga, põllukivist ning tellistest nurkadega kirikuhoone pühitseti 08.09.1879 Püha Suurkannataja Georgiuse auks.

Kogudusel oli kihelkonnakool (1878) ja Jõõpre (Mõisaküla) abikool (1875), mis tegutsesid 1918  ning Saare abikool (1881-1909).

Koguduse vaimulikud:

Pavel PANOV                                                          oli koguduse esimene preester
Vassili POLISTOVSKI 
Peeter SKOROPOSTIŽNÕI 
Andrei PÄRTEL
Konstantin HIOB
Peeter ANDERSSON-VAINOLA
Vilemon TALOMEES 
Pavel SOKOLOV
Joann Ümarik
Karp Tints
Peeter Tamm (Veretinski)
Nikolai Bežanitski
Feliks Remberg
Nikolai Bežanitski 
Ardalion Keskküla
Enos Heinsoo

preester Kristoforos Parts                                      2014-2017

Preester Agaton Paalberg                                         2013-

 

Kevad Jõõpre kirikus

Aprillikuisel kiriku templipühal oli Jõõpre kirik värske puidu lõhnaline -vana pehkinud ikooniseina esise põranda asemel, millest preester ja lugejad juba ehmatusega läbi olid vajunud, on nüüd uus lõhnav ja hele. Selle suure töö eest südamlik tänu Aare Trussmannile, kes aprilli algul nädalapäevad kirikus tegutses: mõõtis, kalkuleeris, tegi joonised, lõhkus vana põranda välja, tõi uue jaoks materjali ja muudkui ehitas.

Nüüd võib sellel põrandal julgesti käia, ilma, et peaks jalge ette vaadates kandvamat kohta otsima.

Sel samal templipühal ja täiskogu koosolekul sai maha hõigatud, et 03. mail, kui toimub üle-eestiline koristuspäev “Teeme ära”, teeksime meie ka ära, sest juba ammu on olnud plaanis Jõõpre kirikuesine vanadest murdumisohus puudest puhtaks teha.

Esimesed tublid vabatahtlikud olid 03. mail kohal juba poole kümne paiku. Pärast väikest palvust alustasime töödega. Ilm oli päikesepaisteline ja soe, hiirekõrvus mets rõkkas linnulaulust, mis peagi mattus viie mehe husqvarnade ja stihlide mürinasse.

Langetajad olid nii tasemel, et iga puu kukkus täpselt sihitud ja väljavalitud kohta. Tööd jätkus kõigile: oksad tuli korjata ja kuhjadesse laduda, küttepuud riita, suured pakud kokku lõhkumiseaega ootama.

Keset suurt töötegemist külastasid meid sõbrad Soome Õigeusu kirikust. Isa Enos tegi neile kirikus väikese ringkäigu.

Lõunasöögi saime serveerida äsjasaetud pakkudele. Pärast mitut ühist töötundi maitses meile Laine keedetud supp väga hästi. Tublid tegijad olid: preester Enos, Laine, Eevi, Helju, Saima, Anne, Tammi, Malle, Mihkel, Henry, Reet, Hillar, Loola, Teele, Heli, Arvi, Helen, Herko, Grünet, Rain, Raido, Toomas, Hendrik.

Kirikuõu on nüüd harjumatult valge ja avar. Suured puupakud saavad laudadeks-toolideks suveks teelistele piknikupidamisel.

Nagu päikesepaiste pikkamisi hävitab sambla õuemurust ja hallituse 130-aastastelt kiviseintelt, lahustab armastusega tehtu meie mõttes olevad piirid ilmaliku ja jumaliku vahel.

05. oktoobri 2008 toimus lõikus-tänupüha piiskoplik liturgia. Metropoliit Stefanus rõõmustas ja kinnitas meid kõiki oma südamliku sõnumiga, õnnistas kirikusse toodud sügisande ja viibis meiega koos ühises lõualauas.

 

Kontakt:
Jõõpre, Audru vald, 88303 Pärnumaa
Preester Agaton Paalberg
mob: +372 5819 3110
Kontaktisik: Helju Holm
tel: +372 447 4576, mob: +372 5196 8992

a/a EE101010220056804017