Avaleht/Eesti Apostlik-Õigeusu Kirik/Piiskopkonnad/Muhu-Hellamaa Peetruse ja Pauluse kogudus

Muhu-Hellamaa Peetruse ja Pauluse kogudus

MUHU-HELLEMAA PEETRUSE JA PAULUSE KOGUDUS

Muhu-Hellamaa Peeter-Pauli kogudus avati 28.03.1850  Muhu õigeusu koguduse jagamise teel, kuni selle ajani tegutses Muhu saarel üks õigeusu kogudus. Esimene teenistus toimus Hellamaa kroonumõisa hoones 21.05.1850, 10 aastat hiljem hakati jumalateenistusi toimetama üüritud kivihoones. 1864  hangiti ehitusmaterjal kiriku ehitamiseks ning 1866  valmis „laevakujuline” kitsama altariosaga kivikirik, mis pühitseti ülemapostlite Peetruse ja Pauluse auks. Ikonostaas (palveruumi ja altari vaheline kujusein) on  valmistatud tammepuust. Koguduses tegutses õigeusulise kasvatuse ja hariduse levitamiseks kihelkonnakool (1850), tegutsesid Võlla, Raegma-Simiste, Lõetsa, Või, Kantsi, Kessu abikoolid. Preestreid on teeninud koguduses tänaseks 18, lisaks köstrid ja teised kirikutegelased.

Muhu saarel on mitu kaitsjat pühakut. 29. juunil pühitseb õigeusukirik pühade ülemapostlite Peetruse ja Pauluse mälestuspäeva.

„Paluge Jumalat meie eest, pühad apostlid Peetrus ja Paulus, sest meie tõttame hoolega teie – kiirete abimeeste ja meie hingede eestpalujate – juurde”, nii pöördub Kirik oma pühakute poole.

Pühad Peetrus ja Paulus nägid palju vaeva Jumalariigi töös ja surid mõlemad märtritena 67.a. Kirik kutsub neid austavalt ülemapostliteks. Apostel Peetrus, endine lihtne kalamees, ütles Kristusele:„Sina oled Kristus, Elava Jumala Poeg”. See Peetruse usk ongi kalju, mille peale Jeesus rajas Kiriku („petra” kr.k., „petrus” lad.k.  kivi ehk kalju). Teda kujutatakse ikoonidel ka taevariigi võtmete hoidjana. Apostel Paulus (enne kristlaseks saamist juudi haritlane ja suur kirikuvastane Saulus) on aga kõige rohkem vaeva näinud evangeeliumi laiali laotamisel maailmas. Ka on ta kõige rohkem kannatanud Issanda pärast (loe ka 2.kirjast Korintose rahvale 11,23-28). Ikoonidel hoiab püha Paulus käes usumõõka.

Kuigi apostlid Peetrus ja Paulus kannatasid eri päevadel, peetakse nende mälestuspäeva samal päeval tänu nende kannatuste ühisele vaimule ja lähedusele. Miks on vaja pühakuid meeles pidada ja nende eestpalveid paluda? Esiteks peaks meid innustama nende tõeline usk ja püha elu. Teiseks, pöördudes pühakute poole, saame ka meie osa igavesest õndsusest, mis on valmistatud kõigile pühadele. Nemad on meie aitajad ja teejuhatajad, sest nad isegi on käinud usu Eelkäija, Kristuse, järel.

Kristuse sündimise püha 2007

Koguduses teeninud vaimulikud:

Boikov Jakob                                       oli koguduse esimene preester

Rajevski Joann 

Kudrjavtsev Aleksander

Požarski Joann

Meri Joann

Mariptšelski Vassili

Bobkovski Aleksander

Troitski Vsevolod

Allik Aleksei 

Raavel Vassili 

Bobkovski Michail

Troitski Feodor

Klaas Andrei 

Tamm Eugen

Riisik Aleksander

Kadarik Feliks

Põld Andreas

Treima Toivo

 

Kontakt:
Hellamaa, Muhu vald, 94701 Saaremaa

Kontaktisik: Marko Reinväli
mob: +372 5614 9461