Avaleht/Aav Herman Vassili p – Soome peapiiskop

Köstrite ja koorijuhtide andmebaas

Aav Herman Vassili p – Soome peapiiskop

Herman Aav  oli õigeusu vaimulik:  köster-kooliõpetaja, diakon, preester, ülempreester, praost, piiskop, peapiiskop. Ta sündis 21.08./02.09. 1878 Muhumaal  Hellamaa vallas köster Vassili Aava ja Miia/Maria Aava peres,  õppis Hellamaa õigeusu kihelkonnakoolisSaaremaa  ÜhisgümnaasiumisRiia Vaimulikus Koolis ja  Seminaris  1889-1900 ja omandas köster-kooliõpetaja kutse.

Tema  teenistuskäik köster-kooliõpetajana:  

Vaata ka: www.eoc.ee/vaimulike andmebaasi.

Autasud:

Eluloolisi andmeid:

Herman Aava pere: abikaasa: Ljubov Aav (Bobkovskaja), nende lapsed: Sokrates Hermansson- Aav; Tamara Aav; Ariadne Kivinen; Yrjö/Jüri Aav; Lucia Aav.

Isa Herman võttis elavalt osa Eesti ühiskondlikust tegevusest, olles mh Vändra Karskusseltsi “Allika” abiesimees 1908 ja esimees 1908-1909 ja Mustjala Põllumeeste Seltsi abiesimees 1913-1916, Mustjalas “kimbutasid saksa okupatsioonivõimud teda kõvasti”. Pärnu praostkonna Põllumajanduskomisjoni abiesimees 1912-1917. Ta oli ka ajalehe “Saarte Kaja” toimetaja abi 1919, avaldas mitmeid jutluste kogusid, kõnesid, kirjutisi ja lauluraamatuid varjunime H. Lumilill nime all. On avaldanud õpetlikku laadi, peamiselt usulise sisuga raamatu “Elu-kevade” (Tartu, 1909) ning kirjutisi Eesti peroodilistes väljaannetes “Vaimulik sõnumitooja”,Usk ja Elu”, “Vaatleja” ja “Saarte Kaja”, samuti Soome ja Vene perioodikas.

Preestrina oli Herman Aav armastatud ja hinnatud koguduseliikmete hulgas. Tema rohkete harrastuste hulka kuulusid ikoonikirjutamine, maalimine, fotograafia. Isa Hermani  ikoone on näha Mustjala ja Pärsama kirikutes. Ta oli  ka eesti kiriku laulupeo mõtte algataja – nende peres armastati muusikat ja laulu – Aavade maja oli tuntud külalislahkuse poolest. Pereisa armastas loodust, põlluharimist, aiandust ning oli veendunud taimetoitlane.

Piiskop Herman Aav uinus 14.01.1961 Soomes  Kuopios ja puhkab  Savonlinna kalmistul.

Piiskop Herman Aav uinus 14.01.1961 Soomes  Kuopios ja puhkab  Savonlinna kalmistul.

Kasutatud allikad: