Avaleht/Palts Vladimir

Köstrite ja koorijuhtide andmebaas

Palts Vladimir

Vladimir Palts  oli õigeusu vaimulik:  köster-kooliõpetaja, samuti kooliõpetaja. Ta  sündis 1890 Saaremaal  Kärla vallas.

Tema teenistuskäik köster-kooliõpetajana ja koorijuhina:

Eluloolisi andmeid:

Ta töötas Metsküla algkooli juhatajana ja õpetajana Saaremaa Ühisgümnaasiumis.

Vladimir Palts uinus 27.04.1955 operatsioonijärgsete tüsistuste tagajärjel Pärnus ja puhkab Pärnu Alevi  kalmistul.

 1. Saaremaa Ühisgümnaasiumi ajalugu

  Vladimir Palts sündis 1890 Saaremaal Kärla vallas pere ainsa lapsena. Ta õppis Kuressaares Anton Lutsu koolis. 1922 osales algklasside õpetajate suvekursustel. Sama aasta sügisel asus ta tööle Metsküla algkooli juhatajana ja sealse õigeusu  kiriku köstrina. Metskülas töötas V. Palts kuni 1939. 1940/1941 õppeaastat alustas ta juba Kuressaares vene õppekeelega koolis. Vaatamata töökoha vahetamisele elas ta edasi Metskülas. Peagi omandas V. Palts Kuressaares Pikal tänaval majavalduse ja kolis linna. 1941 kevadtalvel määrati ta Randvere algkooli juhatajaks, kuid juba sügisel alustas ta õpetamist Kuressaare algkoolis, kus õpetas kuni 1945, mil asus tööle Kuressaare Keskkoolis. Peamiselt õpetas V. Palts vene keelt, kuid andis ka matemaatika ja loodusteaduse tunde. 1953 pärast NLKP VIII kongressi Vladimir Palts vallandati ja jäeti ilma ka pensionist. Vallandamise põhjuseks apostlik-õigeusu kirikus koorilaulu õpetamine. Ta kolis Pärnusse, kus elas elu lõpuni.

  Vladimir Palts oli suur muusikahuviline, mängis harmooniumi, laulis kultuurimaja segakooris bassi, juhatas kirikukoori ja võttis osa ka üldlaulupeost. Ta oli ka suurepärane joonistaja. Nooremas eas tegeles õlimaaliga. Metsküla aastatel tegeles V. Palts mesindusega, vähesel määral jätkas seda hobi ka linnas. Samuti oli ta suur aiandushuviline, ehitas ise kasvuhoone ning pühendas sellele palju aega ning hoolt. Sissetulekule teenis V. Palts lisa, üürides oma maja mõned toad õpilastele välja. Elanikelt nõudis ta ranget korda, isegi jalatsid esikus pidid olema rivis. Tema majas on elanud Johannes Saarmets, Loore Mägi, Valve ja Endel Noor. Õpilased pidasid Vladimir Paltsust lugu. Ta ei olnud kiuslik, kõigest halvast sai üle huumoriga. V. Palts oli energiline, hakkaja ja alati lõbus.

  Kasutatud allikad:

  Õigeusu kirikutes (kogudustes) teeninud vaimulike nimekiri”. Tallinn, 1975; Koostaja  August Kaljukosk. EAA.5437.1.64, käsikiri. Rahvusarhiiv

  Jaanus Plaat .“Saaremaa kirikud, usuliikumised ja prohvetid 18.-20. sajandil”. Eesti Rahva Muuseum. Tartu, 2003

  David Papp. “Eesti Apostliku õigeusu vaimulikud”. Biograafiline leksikon (16.-20.saj). EAA. 5410.1. 247-249, käsikiri. Rahvusarhiiv