Avaleht/Jutlused/Suure Esmaspäeva õhtul

Suure Esmaspäeva õhtul

Armsad vennad ja õed Kristuses,

Täna õhtul oleme tulnud siia, et nüüd juba täielikult astuda meie Issanda Jeesuse Kristuse kannatamise ja ülestõusmise suurde nädalasse. Liigagi sageli tavatseme öelda ise seda endale teadvustamata, et Jumala Poeg suri meie päästmiseks, et Ta võttis enda peale meie patu needuse, et päästa meid seaduse needusest

Teist korda pärast oma sündimist saab Jumala Poeg tunda ülimat alandust võttes endale meie inimloomuse kõiges peale patu. Suur nädal aitab meil mõista, et Kristuse kannatamises pole midagi isiklikku ja sel põhjusel saab Temast teiste eest toodud puhta ohvri sümbol. Olles esmalt päästnud meid meie enese isekusest on Ta teinud meid vabaks andes meile tagasi meie tõelise suuruse. Kuna Kristuse ohvris ei ole midagi isiklikku ega isekat, saame meie omakorda vabaks oma isekusest, et asuda vastastikuse osaduse ja mõistmise teele.

Seda Kristust oleme suure paastu esimesel kolmel nädalal tundnud kui Peigmeest, kes võib inimese üle kohut mõista ja teda õigeks mõista. Kindlasti lähevad paljudele meist südamesse tänase teenistuse lugemised ja palved, aga juba homme oleme jälle valmis Teda oma tänastele tunnetele võõraste hoolimatute tegudega risti lööma.

“Vaata, Peigmees tuleb kesköösel!”, laulab Kirik. Valvakem siis oma hinges ja tehkem nii, et see valvamine kestaks hinnalise ja püsiva väärtusena kogu meie eluaja. Aamen.

 

+Stefanus, Tallinna ja kogu Eesti metropoliit

Issanda aastal 2009