Avaleht/Pühad isad/Vagamärter Paraskeeva

Vagamärter Paraskeeva

Paraskeeva oli kristlastest vanemate ainus tütar. Nimi Paraskeeva tähendab kreeka keeles reede. Ta pühendas oma elu juba noorusaegadest peale Jumalale. Elades vanemate majas pühendas ta palju aega palvele ja Pühakirja tundma õppimisele. Pärast vanemate surma jagas ta kogu maise vara vaestele ja hakkas elama erakuelu. Järgides apostleid hakkas ta kuulutama rõõmusõnumit, mille tulemusena paljud võtsid vastu Kristuse.

Tema tegevusest kanti ette keiser Antonius Piusele (valitses 138.-161.a.) ja püha Paraskeeva toodi kohtu ette. Kartmatult tunnistas ta, et on kristlane. Ei auavaldused ega rikkuste lubamised, ega ähvardused piinamiste ja surmaga ei kõigutanud püha naise usku Kristusesse. Kohutavad piinamised, mis talle osaks said ei teinud talle viga, sest Jumala arm oli teda hoidmas. Ta visati katlasse, milles kees tõrv, kuid püha Paraskeeva seisis palves ja vigastamatult. Kui keiser katlasse piilus, pritsis Paraskeeva mõne tilga tõrva talle näkku. Sellest pimedaks jäänud keiser hakkas paluma, et püha Paraskeeva teeks ta jälle nägijaks. Naine võttis teda kuulda ja keiser sai nägemise tagasi. Vapustatuna laskis keiser Paraskeeva vabaks.

Liikudes ringi evangeeliumi kuulutades jõudis Paraskeeva ühte linna, mille valitsejaks oli keegi Asklepius. Siin võeti Paraskeeva taas kinni ja mõisteti Jumalasõna kuulutamise eest surma. Ta viidi koopasse, kus elas tohutu suur madu. Loodeti, et madu tuleb välja ja sööb naise ära, kuid Paraskeeva tegi mao kohal ristimärgi ja see heitis hinge. Asklepios ja paljud linnaelanikud, kes olid selle sündmuse tunnistajateks hakkasid uskuma Kristusesse ja lasksid ta vabaks.

Püha naine jätkas oma kuulutamist, liikudes ringi paljudes paikades. Jõudes linna, mille valitsejaks oli keegi Tarassius võttis Paraskeeva vastu märtrisurma. Pärast jõhkraid piinamisi raiuti pühal Paraskeeval pea maha.

Püha Paraskeeva mälestuspäeva pühitseb Kirik 26.juulil.

Eesti õigeusu kirikutest on pühale Paraskeevale pühitsetud Saatse kirik.

 

Koostanud preester Jüri Ilves