Avaleht/Uncategorized/EAÕK Püha Sinodi avaldus seoses sõjaga Ukrainas

EAÕK Püha Sinodi avaldus seoses sõjaga Ukrainas

Juba kolmandat nädalat kestab Venemaa ülekohtune vallutussõda Ukrainas. Meedia vahendusel võib näha üha kohutavamaid ja julmemaid kaadreid hävingust, mida see rahulike elanike seas külvab. Me näeme, kuidas sõda hävitab mitte üksnes sõjaväelaste, vaid ka tsiviilisikute elusid, samuti inimeste kodusid, haiglaid, koole, lasteaedu jne. Ohtu on sattunud ka tuumajaamad.

Meie jaoks on olukord veelgi traagilisem seetõttu, et kummagi sõdiva rahva enamus tunnistab õigeusku. On selge, et kannatused ei saa osaks üksnes meie vendadele, kes kaitsevad oma kodumaad, vaid samuti nende peredele ja lähedastele, kes elavad kaugemal.

Meie kiriku jaoks on äärmiselt oluline palvetada vahet tegemata kõigi selle sõja ohvrite eest, nende riikide juhtkondade eest, kes on sõtta haaratud, kõigi õnnetute eest, kes on sunnitud kodumaalt põgenema, kõigi meie ukraina vendade ja õdede eest, kes elavad siin Eestis meie keskel ning nende perede eest, kes kannatavad oma kodumaal selle ebaõiglase kallaletungi pärast.

Kõige olulisem on, et Ukrainas saavutataks võimalikult kiiresti rahu. Meie aga ei tohi end lasta eksitada libauudistest ja propagandast, mis proovivad pisendada selle kohutava sõja ulatust või seda õigustada. Sellisele rahvusvahelise õiguse ja seaduslikkuse räigele rikkumisele ei ole õigustust ei Jumala ega inimeste ees.

Soovime ka teada anda, et Tallinnas Issanda muutmise kirikus toimuvad ukrainakeelsed jumalateenistused, mille kohta saab täpsemalt infot meie kodulehelt ning preestritelt Ioann (Ivan) Khristenko +372 565 647 43; ivan.khristenko@gmail.com.

Praktilise abi osutamist abi põgenikele koordineerib isa Roman (Roland) Tõnisson +372 534 92 534; roman@eoc.ee. Tallinna tegeleb sellega preester Joann Khristenko, Tartus preester Stefan Fraiman +372 559 80 91; stefan.fraiman@eoc.ee. Nende kaudu saab siia Ukrainast saabuvatele sõjapõgenikele tuua esmatarbeasju nagu näiteks riided, hügieenitarbeid, laste mänguasju või teha ka rahalisi annetusi. Samuti saab abi ja annetusi viia meie preestritele üle Eesti, kes siis toimetavad need Tallinna. Püüame toetada kõiki abivajajaid, olenemata nende usutunnistusest või muudest asjaoludest. 

Uurime ka võimalusi leidmaks põgenikele ajutisi elupaiku koostöös kohalike ametiasutustega ning nende vaimulikuks teenimiseks. Meie kogudused on avatud põgenikele, kes tulevad jumalateenistustele, et saada osa pühadest andidest ja leida tuge palves Jumala ees.

Soovime rõhutada, et ka Tema Pühadus oikumeeniline patriarh Bartolomeus mõistab täielikult hukka selle Jumala vastase teo ning kutsub üles seda sõda koheselt lõpetama.

Andku Kõikvõimas Issand oma kõige puhtama Ema, püha apostlisarnase suurvürsti Vladimiri ja kõigi pühade palvetel rahu ning lohutust Ukraina rahvale ja kogu inimkonnale!

EAÕK Püha Sinod

7. märtsil 2022. a.