Avaleht/Uncategorized/Kristuse sünnibasiilika restaureerimine

Kristuse sünnibasiilika restaureerimine

Kristuse sünnibasiilika rajas Petlemma keiser Constaninuse ema püha Helena 4. sajandil koopa juurde, kus pärimuse järgi Jeesus sündis.

Käesolev restaureerimiskava on viimase 600 aasta suurim ning kõige põhjalikum. Viimase kahe aasta jooksul tehtud intensiivse töö tulemusena suutsid nii Palestiina ja Itaalia eksperdid puhastada basiilika freskod, mis pärinevad keskajast.

Esimest korda ajaloos saavad külastajad peagi nautida neid suurepäraseid mosaiiktöid, mis kaunistavad Kristuse sünnibasiilikat.

Ziad al-Bandak, kes juhib Palestiina töögruppi teatas, et juba tehtud ja plaanitavad restaureerimistööd on “revolutsioonilised”.

Vaatamata basiilika nii ajaloolisele kui ka vaimulikule tähtsusele on see ehitis jäetud sajandeid hooletusse, praegu aga kuulub UNESCO maailma kultuuripärandi nimistusse.

Alates 2013. aastast on Palestiina võimud finantseerinud restaureerimistöid, aidanud on ka Rooma-Katoliku kirik, Kreeka Õigeusu kirik ning samuti Armeenia kirikud. Al-Bandaki sõnul on täna kulunud juba ligi 7 miljonit eurot.

Restaureerimist viivad läbi eksperdid nii Palestiinast kui ka Itaalia firmast “Piacenti”, mis on spetsialiseerunud just ajalooliste ehitiste restaureerimisele.

Viimase kahe aasta jooksul on välja vahetatud basiilika laetalad ning aknad, mis kaitsevad ehitist niiskuse eest.

Samuti on asutud puhastama ning taastama mosaiike, mida ei ole tehtud viimase 1000. aasta jooksul.

Mimmo Nucatolo, Itaalia töögrupi juht nendib, et tegemist on väga unikaalsete töödega, ehkki kahjuks on aeg oma töö teinud ja arvas, et palverändurid peavad ootama 2016. aasta lõpuni, et näha neid hingematvaid mosaiike täies oma hiilguses.

Kavandatud tööd peaksid esialgsete plaanide järgi kestma veel ligi kolm aastat.