Avaleht/Koguduste uudised/Õigeusu festival 15-22.08.2023

Õigeusu festival 15-22.08.2023

Muhus ja Saaremaal on kokku seitseteist õigeusukirikut. Neliteist neist toimivad tänaseni ja kolm kirikut on varemetes.  1873. aastal valmis ja pühitseti sisse kümme pühakoda. Sellel aastal tähistame nende 150. juubelit. 

Kui palju me teame põhjustest, miks ehitati nii palju kirikuid? Mis toimus sellel ajal meie saartel?  19. sajandi teist poolt nimetatakse ärkamisajaks. Mis seos on sellel õigeusu kirikuga? 

Sõites ringi mööda saari, näeme neid kauneid sakraalhooneid, mõned suursugusemad, teised veidi nukras olekus. Enamuse ajast on nad suletud. Täpselt aru ei saa, kas seal üldse midagi toimub. Mis on peidetud sinna kinniste uste taha? Milline on õigeusu teenistus? Kuidas elatakse õigeusklikuna tänasel päeval?  

Selleks, et teada saada, ongi ellu kutsutud Õigeusu festival. 

Kaheksa päeva jooksul liigume kirikust kirikusse, pidades õigeusu traditsiooni kõige pidulikumat ja ülevamat teenistust – jumalikku liturgiat! Tähistame elu võitu surma üle, pühitseme kogu loodut ja teeme seda koos kõigiga, kes tulevad kohale tänuliku meele ja avatud, rõõmsa südamega. 

Sellest saab ühtpidi palverännak, harva on tavalisel koguduseliikmel elus võimalus kaheksa päeva järjest liturgiatel osaleda. Samas on see kaheksa päeva rõõmupüha, kus ühiselt palvetamisele järgneb ühine söömaaeg, tutvustatakse koguduste ajalugu, toimub põnevaid loenguid. Liturgia ise on täis kaunist lauldud palvet aga lisaks sellele saame kuulda kirikumuusika näiteid erinevatest traditsioonidest mitmel õhtusel kontserdil. 

Kutsun kõiki õigeusklikke üles osa saama sellest erilisest võimalusest koos palvetada. Isegi kui tulla saab päevaks, on sellest rõõmu ja vaimset tulu. 

Tulgem kokku, kes me olemas oleme, toetame üksteist. Kõikidest väljakutsetest hoolimata on meil, mille eest tänulik olla ja mille üle rõõmu tunda. 

Kõik on oodatud!

Kohtumiseni festivalil! 

Festivali korraldaja Marina Treima

Festivali toetuseks on võimalus teha annetus a/a EE751010220217888225 märksõna Festivali toetuseks saaja: EAÕK Tornimäe kogudus. 

Meil on väga hea meel selle ilusa festivali üle, mis toimub pühakodade pühitsemise 150. aastapäeva puhul Muhus ja Saaremaal.  Kaheksa päeva jooksul on võimalus liturgiatel osa saada õigeusu lauldavast palvest ja mitmel kontserdil nautida lisaks kohalikele  ka külalisesinejaid Soomest ja Kreekast. 

Koos Pärnu ja Saare piiskop Aleksandriga õnnistame seda ettevõtmist ning soovime tänada festivali korraldajat Marina Treimat.

Õnnistusoovidega

+Stefanus, Tallinna ja kogu Eesti metropoliit

+Aleksander, Pärnu ja Saare piiskop