Avaleht/Koguduste uudised/Sinodaalliturgia Pärnus Eesti Kiriku autonoomia väljakuulutamise puhul 8.11.2020

Sinodaalliturgia Pärnus Eesti Kiriku autonoomia väljakuulutamise puhul 8.11.2020

Tähelepanelik kirikuline on kindlasti märganud, et sinodaalsed liturgiaid teenitakse meie kirikus neli korda aastas. Püha Platoni mälestuspäeval, 14. jaanuaril, Pühade Siimeoni ja Hanna, kui katedraalkiriku templipühal, veebruari alguses, Eestimaa pühade üldmälestusel, juunis – juulis ning septembris mälestatakse autonoomia andmist meie kirikule. Kaks viimast, mida tähistame tavaliselt Tartus ja Pärnus, on teadaolevatel põhjustel ära jäänud või edasi lükkunud. Üle pika aja kohtus Püha Sinod, et Jumaliku liturgiat pühitseda Pärnu Issandamuutmise kirikus, 8. novembril.

Koos ülemkarjastega teenisid altaris ülempreester Ardalion Keskküla ja preester Justinus Kiviloo ning diakonid – protodiakon Svjatoslav Gorobtšuk, diakon Ignatios Rand ja diakon Herman Moss. 

Kirikurahvas tervitas sisenevaid ülemkarjaseid kaunite lillekimpudega, neile ulatati ka toekad küünlad, mis jäid keskikooni juures küünlajalale põlema. 

Piiskoplik teenistus kulges ladusalt, nagu peab; teenistuse lõpus tunnustas Metropoliit lauljaid, kes oma osaga kenasti toime tulid. Metropoliit usaldas armulaua jagamise ülempreester Ardalionile. Teenistuse lõpus tehti ka altari ja keskkiriku rahva ühine mälestuspilt. 

Märgiliseks kiriklikuks tähtpäevaks Pärnusse tulnud said suure rõõmuga kogeda külalislahket, südamlikku ja palvelist vastuvõttu Pärnu Issandamuutmise koguduse rahva poolt.