Avaleht/Nädala jutlus/Taevaminemispüha

Taevaminemispüha

Kallid vennad ja õed Kristuses!

Tänahommikusel jumalateenistusel rõõmustame taevaminemispüha üle ning tähistame jätkuvalt ka oma armsa Eesti riigi sajandat sünnipäeva.

Kõigepealt taevaminemispühast. Kui ülestõusmispüha toob Kristuse meie juurde, siis tänane päev tundub meile lahkumisena – otsekui Kristus oleks taeva minnes meist kaugel. Ometi ütleb evangelist Luukas, et jüngrid “pöördusid suure rõõmuga tagasi Jeruusalemma” (Luukas 24:52). Püüdkem mõista, miks olid nad rõõmsad.

See püha on Jeesus Kristuse maapealse töö krooniks. Nüüd saab see töö Isalt väärika vastuvõtu – oli see ju võit patu ja surma üle. Nüüd saab see taevas au osaliseks. Täna on meie lunastustöö täide viidud ja õnnistatud. See, kes täna astub taevariiki on Kristus, kes on samal ajal tõeline Jumal ja tõeline inimene: järelikult läheb koos Temaga taevasse kogu meie inimloomus. Nõnda avab Kristus kuningriigi väravad kogu inimkonnale.

Suuremale osale kristlastest tundub, et elu taevariigis on ainult maapealse elu tuhm peegeldus. Ent tõsi hoopis vastupidine on: meie maine elu on tihti vaid kitsas ja tume tunnel, alati liiga lühike, mis aga viib välja kaunile ja päikeselisele maale. Meie olemasolu on nagu raamat, milles eesõna vastab maisele elule, ent jutt ise on meie elu taevas. Tänane püha otsekui ütleks meile: “Me mõtleme liiga palju oma praegusele elule ja liiga vähe tulevasele.” Tänane püha kutsub meid üles heitma oma südame üle kahe maailma vahelise piiri, et ta oleks taevariigis, kus asub meie tõeline varandus ja kõik see, mida me tõsiselt armastame.

Nüüd ka meie Eestimaa saja-aastasest juubelist. Meie kirikute müürid kannavad endal nii õnnelike ja helgete kui ka kurbade ja süngete päevade jälgi. Need müürid, mis on kuulnud nõnda palju usalduslikke tunnistusi, nõnda palju palveid, jäävad püsima ja ütlevad meile homme sama noorusjõuga mis täna: “Vennad ja õed! Kirikus pole meil muud teed kui armastada üksteist iga päev rohkem. Toetada üksteist katsumustes. Anda andeks neile, kes meile kurja teevad. Leida alati aega palvetamiseks. Ja Jumal, kes taevast näeb teie tegusid, katab teid oma armu ja heldusega“. Aamen.

+ Stefanus, Tallinna ja kogu Eesti metropoliit