Avaleht/Uncategorized/Üheksandast sajandist pärit Uue Testamendi käsikiri jõuab tagasi Kreekasse

Üheksandast sajandist pärit Uue Testamendi käsikiri jõuab tagasi Kreekasse

15. novembril 2016 annab Chicagos asuv luteri kirikukool üle Eikosifinissa kloostrile Kreekas üheksandast sajandist pärit haruldase Uue Testamendi käsikirja (Kogu number 1424).

Ameerika peapiiskop Demetrios väljendas oma rõõmu tänades luteri kiriku õdesid ja vendi selle suure ja lahke žesti eest. “Ligi sajand tagasi võtsid bulgaarlased Eikosifinissa kloostist lisaks muudele väärtuslikele esemetele ka Kogu nr 1424. Me loodame, et selle suurepärase teo jälgedes tagastatakse kloostrile teisedki esemed”.

Chicagos asuva luteri kirikukooli juhataja James Nieman lisas, et nad on õnnelikud, et on saanud olla selle märkimisväärse dokumendi hoidjad ning täna on nad samuti õnnistatud, et saavad selle tagastada oma Kreeka õigeusu vendadele ning sellega tugevdada omavahelisi suhteid Kristuses.

Käsikiri, mida teatakse ka Kogu nr 1424 nime all, oli üks paljudest käsikirjadest, mis võeti 1917. aastal Kreekas asuvast kloostrist. Selle ostis 1920. aastal Levi Franklin Gruber, kellest sai hiljem Chicagos asuva kirikukooli juhataja.

Kõnealune üheksandast sajandist pärinev käsikiri on oma sisult erakordne, kuna Johannese Ilmutusraamat, mis asub Uue Testamendi lõpus, asub nimetatud käsikirjas hoopis enne Pauluse kirju.

Pilte: http://www.csntm.org/manuscript/View/GA_1424?filter=1