Avaleht/Uncategorized/Vassilopitat 09.01.2016

Vassilopitat 09.01.2016

V_9Eesti Apostliku-Õigeusu Kiriku Noorte Liit jagas traditsioonilist Vassilopita kooki laupäeval, 9. jaanuaril 2016 Eesti Apostliku-Õigeusu Kiriku keskuses, Wismari 32.

Tegemist on juba vana traditsiooniga, millega Noorte Liit mälestas Püha Vassiili Suurt, kes on noorte kaitsja ja hoidja. Selle tava juured ulatuvad väga kaugele.

Kaisarea linn oli okupeeritud roomlaste poolt ning seal käis perioodiliselt maksukoguja, pärast kelle visiite oli linn alati vaesunud. Elanikud kartsid tema tulekut ning enne järgmist “külaskäiku” läksid nad Püha Vassili Suure juurde nõu küsima, et mida teha. Püha Vassili Suur käskis kõik ehted ja kuldmündid kokku koguda ning seejärel palus ta pagareid, et kui maksukoguja jälle tuleb, siis pagarid küpsetaksid samal ajal väikeseid kooke, kuhu sisse nad peidavad külarahva raha ning ehted. Plaan õnnestus: kui maksukoguja ei leidnud külast midagi ning lahkus, siis peale seda kutsus Püha Vassiili Suur külarahva jälle kokku. Kooke oli palju ning enam ei suudetud tuvastada, mis ehted ja raha kellele kuulus. Seega tegi Püha Vassiili Suur ettepaneku, et igaüks võtab omale koogi ja jätab endale selle, mis ta sealt koogi seest leiab.

Sellest kasvaski välja traditsioon, et uue aasta alguses süüakse kooki, kuhu sisse on peidetud münt, mis toob saajale uueks aastaks õnne.