Avaleht/Uudised, teated/PAAVST JA PATRIARH KIRJUTASID ALLA ÜHISAVALDUSELE

PAAVST JA PATRIARH KIRJUTASID ALLA ÜHISAVALDUSELE

Istanbul

Türgis külaskäigul viibiv paavst Franciscus ja oikumeeniline patriarh Bartolomeus kirjutasid alla kristlaste ühtsuse ja Lähis-Ida kannatava ristirahva seisukohalt olulisele ühisavaldusele.

Kaks kirikupead meenutasid rõõmu ja tänutundega oma hiljutist kohtumist Jeruusalemmas, millega tähistati nende eelkäijate, paavsti Paulus VI ja patriarh Atenagorase, kohtumise 50. aastapäeva. Meelde tuletati ka eelmiste paavstide, Johannes Paulus II ja paavst Benedictuse, külaskäike patriarhaadi keskusse Fanaris.

Kaks kolmandikku avaldusest oli aga pühendatud Lähis-Ida kriisile, „kannatuste oikumeeniale“ iseäranis Iraagis ja Süürias, samuti Ukraina konfliktile. Kaks esikarjast rõhutasid, et

Me ei saa leppida Lähis-Idaga ilma kristlasteta, kes on sealmail üle kahe tuhande aasta kuulutanud Jeesuse nime. Paljusid meie vendi ja õdesid kiusatakse taga ja sunnitakse kodunt lahkuma. Inimelu väärtus näikse olevat kadunud, inimisikut ei austata ja see ohverdatakse muude asjade huvides. Ja kohutav on, et paljusid jätab see ükskõikseks.

Puudutades dialoogi islamiga, märkisid paavst ja patriarh:

Tõsised väljakutsed, mis seisavad praegu maailma ees, nõuavad kõigi hea tahtega inimeste ühtekuuluvust. Seepärast peame ka oluliseks konstruktiivse, vastastikusel austusel ja sõprusel põhineva dialoogi arendamist islamiga. Juhindudes ühistest väärtustest ja saades jõudu tõeliselt vennalikest tunnetest, on moslemid ja kristlase kutsutud töötama üheskoos õigluse, rahu ning inimväärikuse ja –õiguste austamise nimel, seda eriti piirkondades, kus nad on aastasadu elanud rahumeelselt koos ja kannatavad praegu koos sõjakoledusi.

Lõpuks väljendasid mõlemad kirikupead muret jätkuva kriisi pärast Ukrainas:

Me peame ka meeles kõiki inimesi, kes kannatavad sõdades. Iseäranis palvetame rahu eest Ukrainas, põliste kristlike traditsioonidega maal, ning kutsume kõiki osapooli üles pidama läbirääkimisi ja austama rahvusvahelist õigust, et teha lõpp konfliktile ja lubada ukraina rahval elada üksmeeles.

Paavst külastas Oikumeenilist Patriarhaati apostel Byzantioni, hilisema Konstantinoopoli kiriku asutaja, apostel Andrease mälestuspäeval ja osales palvetajana jumalateenistustel.

 

Allikas: http://www.patriarchate.org