Avaleht/Uudised, teated/Patriarh juhatas ristiülendamispüha liturgiat ja esitles EAÕK juubelimarki

Patriarh juhatas ristiülendamispüha liturgiat ja esitles EAÕK juubelimarki

Tema Pühadus oikumeeniline patriarh Bartolomeus pühitses täna ametisse Eesti Apostlik-Õigeusu Kirikule uue arhondi, kohtus Tallinna linnapeaga, esitles kiriku juubelimarki ning külastas Eesti Panga nõukogu esimeest.

Hommikul juhatas patriarh Tallinna Issanda Muutmise peakirikus ristiülendamispüha hommikuteenistust ja jumalikku liturgiat, mille lõpus andis ta üle patriarhaadi ülempreestri kaelaristid Tallinna peapiiskopkonna peavikaarile ja Tallinna Püha Siimeoni ja Naisprohveti Anna koguduse ülempreestrile Mattias Pallile ning Tallinna Issanda Muutmise koguduse ülempreestrile Aleksander Sarapikule. Patriarh õnnistas ametisse ka Eesti Apostlik-Õigeusu Kiriku värske arhondi, Eesti Olümpiakomitee presidendi suurärimees Urmas Sõõrumaa. Samuti andis patriarh üle diplomid nii tänavustele Teoloogiliste Instituudi lõpetajatele kui ka kooli varem lõpetanud ülemdiakon Marius Raudsepale.

Pärast jalutuskäiku Tallinna vanalinnas kohtus Tema Pühadus Tallinna linnapea Mihhail Kõlvartiga.

Pärastlõunal esitles patriarh Estonia Valges saalis EAÕK autonoomia 100. aastapäevale pühendatud juubelimargiplokki.

Markidel on kujutatud Konstantinoopoli-Uue Rooma peapiiskopi oikumeenilist patriarhi Meletius IV (1871-1935, oikumeeniline patriarh 1921-1923), kelle tomos (akt) andis EAÕK-le autonoomia, ja metropoliit Aleksandrit (1872-1953, metropoliit 1923-1953), kelle juhtimisel EAÕK selle staatuse taotles. Alumistel markidel on kujutatud praegust oikumeenilist patriarhi Bartolomeust (s 1940, patriarh al 1991), kes EAÕK autonoomia 1996. a taastas ja kes külastas Eestit 12-20.09.2023 ning EAÕK praegust metropoliiti Stefanust (s. 1940, metropoliit al 1999).

Margiesitluse järel vestles patriarh pikemalt Eesti Panga nõukogu esimehe Mart Laariga, kes oli EAÕK autonoomia andmise aastal 1993 Eesti peaminister.

Täna sõidab Tema Pühadus Tartusse, kus ta juhatab kell 11 Tartu Jumalaema Uinumise katedraalis palvekaanoni laulmist Tartu pühadele preestermärtritele Nikolaile ja Mihhailile. Lõuna ajal kohtub patriarh Tartu linnapea Urmas Klaasi ja Tartu Ülikooli rektori Toomas Asseri ja Kell 15 peab patriarh Tartu Ülikooli aulas avaliku ingliskeelse loengu “Keskkonnateadlikkus ja hariduse roll”. Pärast loengut kohtub Tema Pühadus ülikooli rektori ning usuteaduskonna õppejõudude ja tudengitega. Kell 18 istutab patriarh Haridus- ja Teadusministeeriumi ees asuvasse Peeter Põllu parki õunapuu.

Patriarhi tänavune visiit on pühendatud Eesti Apostlik-Õigeusu Kiriku sajandale aastapäevale. 7. juulil 1923. aastal andis üleilmne patriarh Meletius IV koos püha sinodiga välja tomose (akti) Eesti Apostlik-Õigeusu Kiriku (EAÕK) autonoomia ehk osalise iseseisvuse kohta. Soome õigeusukirik sai samalaadse akti päev varem.

Visiidi esimese kolm päeva puhul oli tegemist riigivisiidiga, mille käigus patriarh kohtus Eesti riigijuhtide ja Tallinna linnajuhtidega. 15.-20. septembril toimuva pastoraalvisiidi käigus külastab Tema Pühadus Tartut, Värskat, Valgat, Pärnut, Hiiumaad, Tallinna ja Aruküla. Igas visiidi peatuspaigas peetakse liturgia või palvus ning patriarh kohtub omavalitsusjuhtide ning õigeusklikega. Värska lauluväljakul teenib patriarh Bartolomeus 16. septembril vabaõhuliturgial, kuhu ootame kõikjalt Eestist õigeusklikke ja õigeusukiriku sõpru. Patriarhi visiidi ajakava: https://www.eoc.ee/patriarh-eestis.