Avaleht/Koguduste uudised/Puski kiriku katuse avariiremont

Puski kiriku katuse avariiremont

Programmi “Pühakodade säilitamine ja areng” selle aasta eelarvest sai Hiiumaal toetust vaid Eesti apostlik-õigeusu kirik. Puski kiriku kellatorni katuse avariiremondiks ja nelitise ajutise katuse uuendamist toetas amet 7560 euroga.
Kokku esitati programmile Hiiumaalt neli taotlust, teiste seas oli näiteks ka taotlus toetada Kärdla kiriku restaureerimisprojekti koostamist.
Programmi koordinaator Sille Sombri ütles, et äraütlemiskirju tuli saata palju, sest ka taotlejaid oli väga palju – 146. Küsitud summa, 3,1 miljonit eurot aga ületas kaugelt raha, mida programmist üldse jagada oli.
Lisaks pühakodade restaureerimiseks eraldatud 628 000 eurole anti pühakodade sisustuselementide konserveerimiseks 12 000 eurot, projektdokumentatsioonide koostamiseks 12 000 eurot ja pühakodade jätkusuutliku kasutamise valdkonna toetusteks 6000 eurot.
Sombri ütles, et just seetõttu eelistati toetusobjektide valikul avariilisi katuseid, nagu Puskil ongi, või siis rahastati pooleliolevate tööde lõpetamist.
Valiku tegid kaks komisjoni; esmalt vaatas taotlused läbi muinsuskaitseamet ja koostati pingerea, hiljem komisjon, millesse kuuluvad konfessioonide esindajad ja sakraalarhitektuuri spetsialistid.
Restaureerimistoetusi sai kuue konfessiooni 23 pühakoda. Mälestiste omanikele määras amet restaureerimistoetusi kogusummas 617 500 eurot. Hiiumaal sai toetust neli objekti, kokku 12 000 eurot. Muinsuskaitse vaneminspektor Dan Lukas nentis, et see oli üle aastate üks napimaid summasid, mis Hiiumaa objektide heakorrastamiseks eraldatud.
Kõrgessaare mõisa aida müüritise avariiremondiks, kindlustamiseks ja tugevdamiseks saadi 4200 eurot, Tubala tuuliku toestamiseks, jala avamiseks ja taastamiseks, raampakkude ning titside asendamiseks 2100 eurot, Suuremõisa mõisa piirdemüüride varisenud müürilõigu ülesladumiseks ja müürile hüdroisolatsiooni loomiseks saadi 5000 eurot ja Kuriste õigeusu kiriku piirdemüüri restaureerimiseks 300 eurot.
Kinnismälestiste avariirestaureerimistoetuste tänavusse taotlusvooru laekus tähtajaks 237 nõuetele vastavat taotlust kogusummas üle 3 miljoni euro. Komisjon määras 617 500 eurot toetusi, rahastati 110 taotlust. Jagada oli 650 000 eurot, millest 5 protsenti ehk 32 500 eurot jäi ettenägematute tööde reservi.
Allikas: Hiiu Leht