Avaleht/Uudised, teated/Reomäe nunnad kinkisid Kuressaare kogudusele kohaliku pühaku ikooni.

Reomäe nunnad kinkisid Kuressaare kogudusele kohaliku pühaku ikooni.

Kuressaare püha Vassili

Pühapäeval, 13.oktoobril sai Kuressaare püha Nikolai kirikus õnnistatud meie oma kohaliku pühaku-Kuressaare püha preestermärter Vassili (Ristkok, +1942) ikoon. Tema on esimene Eestimaal nõukogude okupatsiooni ajal 1940ndatel kannatanud 11-st uusmärtrist, keda on ikoonil kujutatud. See pühakuju valmis püha Eelkäija skiitas Reomäel kloostriõdede käte läbi, põhitöö tegi ära nunn Theohariti. Teised uusmärtrid ootavad veel oma ikoonide valmimist.

Ülempreester Vassili Ristkok sündis 14.detsembril 1877.a. Muhus Hellamaal. Peale õpinguid ja teenimist Venemaal tuli ta koos abikaasa Ksenja ja lastega 1921.a. Kuressaarde püha Nikolai kiriku preestriks. Isa Vassili oli linna koolides usu- ja kodulooõpetaja. Ta teenis preestrina ka Reomäe apostel Andrease kirikus. Isa Vassili organiseeris Kuressaare koguduse juurde pühapäevakooli, nais- ja noorteringi, avaldas “Apostlikku Õigetusku saarlase“ palveraamatu ja võttis osa mitmete heategevus organisatsioonide tööst. Oli Kaitseliidu toetajaliige ning mitmete riiklike ja kiriklike autasude omanik: piiskop Platoni ordeni 2. ja 3. järk, riiklik Punase Risti teenetemärk ja Skautide rist, lisaks tsaariaegsed autasud. Isa Vassili oli rahva vastu alati lahke ja vastutulelik ning temast peeti väga lugu. Ta lesestus aprillis 1941, mil abikaasa suri pärast rasket haigust. Arreteeriti isa Vassili 1.juulil 1941 kurikuulsa VNFSV kriminaalkoodeksi §58 alusel ja saadeti Irkutski vanglasse. Talle esitati süüdistus „nõukogudevastases propagandas“ ja preestritegevuses. „Kriminaalkurjategija“ ainuke „süü“ oli tema vaimuliku amet. Peale piinamisi, ülekuulamisi ja kõikvõimalikku alandamist seiskus 64aastase isa Vassili süda 6.jaanuaril 1942. Eestimaa 11 uusmärtrit, kes hukkusid kommunistide repressioonide tagajärjel meie rahva kannatusaastal 1940-41, kuulutati pühakuteks 22.veebruaril 2012. Nende uusmärtrite ühine mälestuspäev on meie rahva leinapäeval 14.juunil.

Isa Vassili hauakohta ei ole teada, tema kenotaaf asub Kudjape kalmistul pere hauaplatsil.

Kuressaare preestermärter Vassili pühakuks kuulutamisega ja tema ikooni valmimisega võime nüüd julgelt öelda, et püha Vassili tuli tagasi oma koguduse juurde, millest ta omal ajal vägivaldselt lahutati. Ta on meiega ja kui kaasaegne pühak saab ta ka meid kiirelt meie muredes aidata ning meie palved Jumala ette viia. Tere tulemast tagasi, meie püha isa! Palu Jumalat meie eest!

Isa Andreas, EAÕK