Avaleht/Uudised, teated/Tema Pühaduse kõne hüvastijätu õhtusöögil

Tema Pühaduse kõne hüvastijätu õhtusöögil

TEMA PÜHADUSE OIKUMEENILISE PATRIARHI BARTOLOMEUSE

TOOST HÜVASTIJÄTU- JA TÄNUÕHTUSÖÖGIL

10. septembril 2013

 

Kõrgestipühitsetud Tallinna ja kogu Eesti metropoliit Stefanus!

Kõrgestipühitsetud ja pühitsetud vennad ülemkarjased!

Kallid koosviibijad!

Oleme südamest liigutatud ja rõõmsad selle lauaosaduse üle teiega täna õhtul, mil Meie Tagasihoidlikkus koos oma aulise saatjaskonnaga lõpetab oma mitmepäevase külaskäigu õilsal Eestimaal ja tema pühas autonoomses kirikus.

Me tulime siia vastates Tema Ekstsellentsi, Eesti presidendi ning kõrgestipühitsetud Tallinna ja kogu Eesti metropoliidi Stefanuse üllale ja austavale kutsele. Meie visiit toimus 90 aasta möödumise auks ajast, mil Oikumeeniline Patriarhaat tunnistas Eesti Apostlik-Õigeusu Kiriku autonoomseks. Me tahtsime näha oma armsate laste ja vendade palgeid ning tuua teile Konstantinoopoli Emakiriku armastuse ja õnnistuse ning rõõmu ja rahuoluga veenduda siinse kiriku vaimulikkudes edusammudes.

Me austame Jumalat selle eest, mida me neil päevil nägime ja kuulsime, sest see näitab, et Jumala sõna seeme, mida külvasime, kannab rohket ja oivalist vilja ning et viinamäe Issand jagab vaevanägijatele heldelt oma armu, tasudes nende vaeva mitmekordselt.

Lahkudes homme armsalt Eestimaalt ja teie püha kiriku juurest, võtame endaga  kaasa sulnid mälestused ja liigutavad kogemused. Võtame kaasa teie vaimulike ja rahva armastuse ja lugupidamise meie ja märterliku Konstantinoopoli Emakiriku vastu, keda esindame. Võtame kaasa kaunid pildid soojast vastuvõtust kõigis kohtades, mida külastasime. Võtame kaasa ilusad muljed kohtumistelt siinse maa poliitilise ja vaimuliku juhtkonnaga, kohtumistelt jumalakartlike perekondadega Tallinnas, Usuteaduse Instituudi üliõpilastega ja väikeste koolilastega Kihnus. Võtame kaasa armsa helilooja Arvo Pärdi harmoonilised viisid ning võluvad mere- ja loodusvaated. Me lahkume koha mõttes, aga vaimulikult jääme teiega armastussideme kaudu ühendusse.

Täname südamest ka Eesti võime, härrasid presidenti ja peaministrit, ministreid, nende paikade auväärseid omavalitsusjuhte, mida külastasime ja kes meid sõbralikult vastu võtsid ja mitmel viisil võõrustasid. Täname ka oma kõrgestipühitsetud venda, Tallinna ja kogu Eesti metropoliiti Stefanust, Eesti püha kiriku pühi ülemkarjaseid, jumalakartlikke preestreid, vagasid diakoneid ja usklikku kirikurahvast nende rohkete austuse, lugupidamise ja armastuse avalduste eest. Täname ka Eesti Evangeelse Luterliku Kiriku peapiiskoppi lugupidamise eest, millega meid vastu võeti. Samuti täname teid, kallid tänaõhtused koosviibijad, sest saime teada, et paljud teist teevad Eesti autonoomse kirikule hinnalisi ja väärilisi teeneid, ja olete toetanud ka meie patriarhlikku külaskäiku. Me hindame väga teie suhtumist ja teie vaeva.

Soovime teile kõigile ning selle maa üllale rahvale ja võimudele inimarmastaja Jumala rohket ja heldet armu ja piiritut halastust.

Armsad vennad ja sõbrad, Kristus on meie keskel! Jääge Tema armastusse. Aamen.