Avaleht/Galerii/Viies paastunädal: armastuses, südametarkusest ja kõrkusest

Viies paastunädal: armastuses, südametarkusest ja kõrkusest

Armastusest

Paluge iga päev Jumalalt, et Ta annaks teile armastamise anni. Pöörake suurt tähelepanu oma suhetele ligimestega ja näidake nende suhtes üles austust, sest nad on „Jumala kujud”. Ärge laske ennast kaasa haarata keha ilu vaatemängust, sest kui süda ei soojene puhta palve läbi,  jääb armastus vaid lihalikuks, mille tagajärjeks on ärevad mõtted ja tuhaks põlenud süda. See, kes kannab hoolt, et armastuse and rikkumatuna hoida, ei lange kavala kiusaja püünisesse, milles kristlik armastus samm-sammult ja märkamatult teiseneb meeleliseks armastuseks.

Südametarkusest

Soovitan teile mõistlikkust ja arukust igas olukorras ning hoidumist kõiksugu äärmustest. Minge edasi targa südamega. Ning ärge nõrgestage oma ihu ülemäärase sunniga. Pidage meeles, et ihuliku askeesi ainsaks eesmärgiks on aidata hingel saavutada täiuslikkust. Ainus võimalik tee selleks on hingevõitlus. Ärge pingutage pillikeelt rohkem kui vaja. Teadke, et Jumal ei sea ande jagades nõudmisi: kõik, mis me Temalt saame, on antud tasuta, sest Tema halastusel pole piire. Ärge seadke  suurt lihasuretust ette võttes liiga kõrgeid eesmärke, kui teil juhtumisi puuduvad voorused, mis võiksid teid hoida upsakuse ja kõrkuse eest. Seni kui kired meid rõhuvad, on meil oht eksiteele sattuda nagu juhtub rumalate ja paljunõudlikega. Need, kes oma kirgedest on vabanenud, saavad Jumalalt tähelepandamatult ja hetkel, mil nad seda kõige vähem ootavad, tasuks jumaliku armu annid.

Kõrkusest

Mõistuse kõrkus sarnaneb saatana uhkusele, mis eitab Jumalat ja patustab Püha Vaimu vastu. Seepärast on seda väga raske ravida. Seevastu südame upsakus ei ole saatana uhkuse vili, vaid tekkinud erinevate olukordade ja sündmuste mõjul, milleks on rikkus ja kuulsus, vaimsed ja füüsilised anded (mõistus, ilu, jõud, osavus ja taibukus…). Arututele inimestele lööb see kõik pähe: nad muutuvad upsakaks kaotamata siiski usku Jumalasse… Tihtilugu hakkab Issandal neist hale ja Ta kasutab oma jumalikku kasvatusviisi, et nad jälle mõistlikuks muutuksid. Siis, tänu siirale kahetsusele, lõpetab nende süda tühiste asjade tagaajamise ja saab jälle terveks. Õigust öelda tuleb kogu oma vaimulik tähelepanu suunata vajadusele teha iseendas kahjutuks kõrkus ja upsakus ning kõik neile kaasaaitajad. Aga kui me asendame need tõelise alandlikkusega, võime olla kindlad, et meil on kõik olemas. Sest kus on alandlikkus Kristuses, seal on koos ka kõik voorused, mis viivad otsejoones Jumalani.