Avaleht/Nädala jutlus/Metropoliidi tervitus Kristuse sündimise pühaks

Metropoliidi tervitus Kristuse sündimise pühaks

JEESUSE KRISTUSE SÜNDIMISE PÜHAL 2014

„Täna kuulen ma Petlemmas ilmihuta vaimude suust:

Au olgu kõrges Jumalale, kes oma head tahtmist mööda maa peale rahu saatis“

 (Litaania stihhiiradest)

Jumalik Päästja on sündinud! See on püha päev, rõõmupäev!

Jumal astub meie aega ja ajalukku. Selle suure sündmuse tähtsaim sõnum on rahu. „Rõõm taevas ja rahu maa peal“ laulavad inglid ülal kõrges.

Rahu on meile ülim hüve. See annab tähenduse maailmale; paneb aluse rahvaste jõukusele ja õnnele; kasvatab armastusesidemeid; ülendab tundeid; viib elu edasi; tagab tsivilisatsioonide kestvuse. Jõulude pühitsemine peaks nii meis kui kogu maailmas esile kutsuma  tervendava mõistmise ajal, mil maailmas on üha enam koledusi, mil paljusid riike laastavad sõjad sünnitavad vaesust ja vägivalda. Inglite laul Jumala auks, kes soovis, et inimestel oleks rahu maa peal, kuuluks nagu mingisse teise aega.

Kuidas maitsta Jumala rõõmu keset ühiskondi, kus ikka valitsevad rassism ja vihkamine; meie sajandi pöörases võidujooksus, kus valitseb lõbujanu ja tarbimistungi pidev rahuldamine?

Kuidas maitsta Jumala rõõmu, kui “Jumalata inimene” ei suuda mõista elu ja surma traagilist enesestmõistetavust?

Kuidas maitsta Jumala rõõmu unustades inimeste häda ja ahastuse?

Kuidas olla solidaarne inimkonna kannatusega, kui Jumal ise on tänasel päeval,  samastunud iga inimesega tema meeleheites ja viletsuses, olgu ainelises või vaimses?

Oma sündimise päeval võtab Jumala Poeg vastu meie moonutatud inimlikkuse, mis ei oska enam armastadaja annab ennast sellele täielikult ja alatiseks!

Täna on jõulud! Võib-olla mõni muigab selle peale. Aga jõulud ei ole väljamõeldis ega pettekujutelm. Jõulud on Isa rõõmu ja tema laste kannatuse paradoks, mille Jeesus sündides enda peale võtab ja mida Ta kutsub meid endaga koos läbi elama.

Täna on jõulud! Jeesus võtab enda kanda kõikide inimeste viletsuse, alanduse ja surma; need saavad Tema omaks ja selle asemel, et sulguda surmasse, avavad end Tema läbi elule. Tema läbi avavad end elule selle asemel, et sulguda surmasse.

Tõesti, jõulud on tõdemus nii maailma rusuvusest kui sellest, et ajalugu pole muud, kui süütute inimeste katkematud kannatused: selles maailmas varjupaika taotledes võtab Jumal nende kõrval koha sisse. See Issanda püha ilmutab Kristuses terveks tehtud inimkonna ühtsuse suurt salasust, sest Ta tuli meie keskele kannatama tagakiusamist õigluse pärast ja rahu eest ning muutis meie kirgede tormi piirituks kaastundeks.

Jumala, maailma ainsa Issanda, palge ees, oleme me kõik vaesed, kellega Kristus ise ennast samastab. Ärgem unustagem seda kunagi.

 

HEAD JA PÜHALIKKU JÕULUAEGA!

PÜHA JA ÕNNISTATUD UUT AASTAT!

 

Kristuse sündimise pühal armu aastal 2014.

 

+STEFANUS,

Tallinna ja kogu Eesti Metropoliit