Avaleht/Uncategorized/Paavst Franciscus, Oikumeeniline Patriarh Bartolomeus ja Canterbury peapiiskop koostasid esmakordselt üheskoos üleskutse meie planeedi tuleviku päästmiseks

Paavst Franciscus, Oikumeeniline Patriarh Bartolomeus ja Canterbury peapiiskop koostasid esmakordselt üheskoos üleskutse meie planeedi tuleviku päästmiseks

Esimest korda hoiatasid rooma-katoliku kirikupea, ida õigeusu kirik ning anglikaani kirik ühises üleskutses meie planeedi jätkusuutliku keskkonnaolukorra hoidmise vajalikkusest, selle mõjust vaesusele ja ülemaailmse koostöö tähtsust.

Paavst Franciscus, oikumeeniline patriarh Bartolomeus ja peapiiskop Justin Welby kutsusid kõiki üles panustama meie planeedi tulevikuks. Kirikujuhid paluvad inimesi palvetada käesoleval kristliku loomise aastaajal maailma juhtide eest enne COP26 (ÜRO kliimamuutuse konverentsi), mis toimub selle aasta novembris.

Üleskutses on märgitud: „Me kutsume kõiki, sõltumata nende usust või maailmavaatest, pingutama, et kuulata meie planeedi appikarjet ja vaeste hüüdeid ning tegema vajalikke samme meie planeedi hüvanguks, mille Jumal meile andnud on. Ühine deklaratsioon sisaldab selget hoiatust – täna me maksame oma tegude eest kõrget hinda… ja homme võib see juba hullem olla ning jõuab järeldusele, et käes on kriitiline hetk, meie laste tulevik ja meie ühise kodu tulevik sõltub meist endist.

Kolm kristlikku usujuhti võtsid sõna ka ebaõigluse ja ebavõrdsuse vastu öeldes: „Me seisame õigluse eest. Loodusliku mitmekesisuse kadumine, keskkonna halvenemine ja kliimamuutus on möödapääsmatud tagajärjed meie tegudele, kuna me tarbime ahnelt rohkem, kui meie planeet suudab meile anda. Kuid me seisame silmitsi ka sügava ebaõiglusega, sest kõige enam kannatavad nende tagajärgede käes vaesed, kes samas on ise kõige vähem selles süüdi”.

Üleskutses õhutatakse:
• Inimesi palvetama maailma liidrite eest COP26 eel;

• Palvetama üksikisikute eest: et nad teeksid olulisi ohverdusi meie planeedi päästeks, et nad töötaksid koos ja võtaksid vastutuse selle eest, kuidas me kasutame oma ressursse.


Deklaratsiooni terviktekst on inglise keeles leitav siit: https://www.archbishopofcanterbury.org/sites/abc/files/2021-09/Joint%20Statement%20on%20the%20Environment.pdf