Avaleht/Koguduste uudised/Pärastlõuna filmi ja õigeusu muusikaga EAÕK Tartu Pühade Aleksandrite kirikus 18.02.2023

Pärastlõuna filmi ja õigeusu muusikaga EAÕK Tartu Pühade Aleksandrite kirikus 18.02.2023

Palvete, viirukisuitsu, lämmatava suvekuumuse, sääsepinina ja ritsikate viiulimängu embuses sündis lühifilm Tartu Pühade Aleksandrite Koori tegemistest. Filmi esmaesitlus toimub laupäeval, 18. veebruaril kell 14.00 Tartu Pühade Aleksandrite koguduse koopakirikus. Lisaks filmile on kavas õigeusu kirikulaulu tutvustavad ettekanded. Õigeusu palvelaule, nende tausta ja viiside päritolu tutvustavad Tartu Pühade Aleksandrite koguduse lauljad ja ülempreester Jüri Ilves.

“Pärastlõuna filmi ja õigeusu muusikaga” on osa sündmuste sarjast, mille eesmärk on juhtida tähelepanu Karlovas asuva arhitektuuripärli – Tartu Pühade Aleksandrite kiriku säilitamise vajadusele. Puumajade vahel asuv unikaalse arhitektuuriga kirikuhoone on linnapildis meeldejääv ning kohalikele kindlasti tuntud. Vähem on teada hoone avariiline seisukord ning vajadus restaureerimistöödega alustada võimalikult kiiresti. Kirikus toimetab igapäevaselt Tartu ainus eestikeelne õigeusu kogudus. Muinsuskaitseameti ja Tartu linna toel on kogudus ehitustöödega alustamas, kuid kogu vajaliku omaosaluse katmiseks napib väikesel kogudusel jõudu. Hoone, mis andis linna elanikele varju II maailmasõja pommitamise ajal, vajab nüüd püsimajäämiseks kogukonna toetust.

Eesmärk on kiriku katus teha korda viisil, et see peab vastu vähemalt järgmised 150 aastat. Suuremahulise taastamistöö tarbeks on alustatud annetuste kogumist.

„Kristlik laul peab kõlama südames, aga mitte üksnes huultel ning iga heli peab olema

südame heli, mõtte väljendus, tahte peegeldus.”  Püha Johannes Kuldsuu 4. sajandil