Avaleht/Uudised, teated/Kontsert IN PARADISUM Kõpu Kolmainu kirikus

Kontsert IN PARADISUM Kõpu Kolmainu kirikus

7. septembril toimus EAÕK Pootsi-Kõpu Püha Kolmainu  kirikus Püha Platoni 145. sünniaastapäevale pühendatud David Oistrahhi festival IN PARADISUM.

Ettekandele tulid bulgaaria, kreeka, Kiievi vaimulikud viisid ning mitmete tunnustatud õigeusu heliloojate looming.

Esinesid:
Meeskoor LOGOS Läti.
Õigeusu muusikat esitav koor on asutatud 1990. aastate alguses ning sestpeale andnud arvukalt kontserte nii Lätis kui väljaspool seda. Koori looja on erakordse muusikalise andega preester Ioanne Shenrock. Koori nimi pärineb kreeka keelest, kus logos / λόγος tähendab sõna, ideed. Alates aastast 2013, pärast mõningast vaikuseperioodi, laulab kooris 13 meest. Koor on pühendunud vaimuliku muusika sõnumi edastamisele publikule

Dirigendid:
IOANNE SHENROCK, ARNIS PAURS, RIHARDS RUDZĪTIS

Koori asutaja, kunstiline juht ning peadirigent IOANNE SHENROCK (1958). Ioanne Shenrock alustas muusikaõpinguid Jūrmala muusikakooli viiuliklassis, jätkas Jāzeps Mediņši nimelises muusikakoolis vioola erialal, kõrghariduse omandas Jāzeps Vītolsi nimelises Läti Muusikaakadeemias kooridirigeerimise erialal. Ta õppis usuteadust Moskva Teoloogilises seminaris ning Läti Riikliku Ülikooli teoloogiaosakonnas. Ta on ortodoksi muusika suurepärane tundja, töötanud paljude väljapaistvate ortodoksi muusikat laulvate kollektiividega ning andnud meistrikursusi üle Euroopa. Viimased 30 aastat olnud Tukumsi õigeusukiriku preester.

Dirigent ARNIS PAURS (1961) alustas muusikaõpinguid Emīls Dārziņši nimelises muusikakoolis ning kõrghariduse omandas Jāzeps Vītolsi nimelises Läti Muusikaakadeemias kooridirigeerimise erialal. Ta on laulnud mitmetes Läti kutselistes koorides nagu Läti Raadio koor, Riiklik koor Latvija, kammerkoor Ave Sol.

Dirigent RIHARDS RUDZITIS (1973) omandas kõrghariduse Jāzeps Vītolsi nimelises Läti Muusikaakadeemias kooridirigeerimise erialal on osalenud lauljana ning dirigendina üle Euroopa paljudes muusikaprojektides nagu muusikal Les Miserables ja Verdi Reekviem ning viinud läbi koorimuusika meistrikursusi.

ALLAR KAASIK, tšello.
Allar Kaasik on Eesti mitmekülgne, vaimne ja sügav interpreet, aateline muusikakunsti kui vaimse elamise viisi tutvustaja ning oma ideede leidlik ja järjekindel elluviija. Ta on David Oistrahhi Festivali algataja ja kunstiline juht, tegutsenud tšellorühma kontsertmeistrina Eesti Riiklikus Sümfooniaorkestris, rahvusooper Estonia sümfooniaorkestris, Tallinna Kammerorkestris. Olnud paljude eesti ja välismaa heliloojate tšelloteoste tellija ja esmaesitaja (Tormis, Rosenvald, Tüür, Pendercki, Rautavaara jne.), teinud seadeid paljude heliloojate teostest. Alates 1990. aastatest  tegutsenud Soomes õpetajana Ida-Helsingi Muusikainstituudis ning Sibeliuse Akadeemias. Oma kirjastuse Alcanto kaudu andnud välja paljud eesti muusikat.