Avaleht/Uudised, teated/Oikumeeniline patriarh Bartolomeus kohtus Eesti presidendi ja peaministriga

Oikumeeniline patriarh Bartolomeus kohtus Eesti presidendi ja peaministriga

Teisipäeval, 12. septembril saabus Eestisse president Alar Karise kutsel ja Eesti Apostlik-Õigeusu Kiriku 100. aastapäeva puhul Tema Pühadus, oikumeeniline patriarh Bartolomeus. Visiidi avapäeval kohtus Tema Pühadus Eesti president Alar Karise ja peaminister Kaja Kallasega.

Fotod: Nicholas-George Papachristou

Tema Pühadus rõhutas presidendiga kohtumisel Eesti palju kannatanud väikese õigeusukiriku rolli ja selle olemasolu tähtsust ning avaldas heameelt kiriku arengu üle, mis olnud suunatud iseseisvusele ja eneseteostusele nii sada aastat tagasi kui ka nüüd.

President Alar Karis kinnitas patriarhile ühise jõupingutusi Ukraina toetamisel ning pööras oma kõnes erilist tähelepanu Eesti keskkonnahoiu püüdlustele, tuues selle näitena maailmakoristuspäeva, mis sai alguse Eestist.

Tema Pühadus kohtus ka peaminister Kaja Kallasega, kellega nad jagavad seisukohti Ukrainas toimuva suhtes: patriarh mõistis sõnaselgelt hukka Venemaa presidendi Vladimir Putini ja Moskva patriarh Kirilli käitumise Ukraina sõjas.

Kolmapäeval, 13. septembril teenib patriarh kell 8.30 Tallinna Püha Siimeoni ja Naispohvet Hanna kirikus tänupalvusel. Samuti ta kohtub Riigikogu esimehe Lauri Hussariga, välisminister Margus Tsahkna ja siseminister Lauri Läänemetsaga. Pärastlõunal külastab patriarh oma saatjaskonnaga helilooja Arvo Pärti ja tema abikaasat Nora Pärti.

Visiidi esimese kolm päeva puhul on tegemist riigivisiidiga, mille käigus patriarh kohtub Eesti riigijuhtide ja Tallinna linnajuhtidega. 15.-20. septembril toimuva pastoraalvisiidi käigus külastab Tema Pühadus Tartut, Värskat, Valgat, Pärnut, Hiiumaad, Tallinna ja Aruküla. Igas visiidi peatuspaigas peetakse liturgia või palvus ning patriarh kohtub omavalitsusjuhtide ning õigeusklikega. Värska lauluväljakul teenib patriarh Bartolomeus 16. septembril vabaõhuliturgial, kuhu ootame kõikjalt Eestist õigeusklikke ja õigeusukiriku sõpru. Patriarhi visiidi ajakava: https://www.eoc.ee/patriarh-eestis.

Patriarhi tänavune visiit on pühendatud Eesti Apostlik-Õigeusu Kiriku sajandale aastapäevale. 7. juulil 1923. aastal andis üleilmne patriarh Meletius IV koos püha sinodiga välja tomose (akti) Eesti Apostlik-Õigeusu Kiriku (EAÕK) autonoomia ehk osalise iseseisvuse kohta. Soome õigeusukirik sai samalaadse akti päev varem.