Avaleht/Uudised, teated/Patriarh teenis tänupalvusel ning kohtus Riigikogu esimehe ja ministritega

Patriarh teenis tänupalvusel ning kohtus Riigikogu esimehe ja ministritega

Kolmapäeval, 13. septembril teenis patriarh Tallinna Püha Siimeoni ja Naisprohvet Hanna katedraalis tänupalvusel ning kohtus Riigikogu esimehe, välisministri ja kaitseministriga.

Hommikul pidas patriarh koos kaasateeninud vaimulikega Tallinna Püha Siimeoni ja Naisprohvet Hanna kirikus tänupalvuse. Metropoliit Stefanus kinkis Tema Pühadusele ja teda saatvatele piiskoppidele ainulaadsed merevaigust panagiad. Patriarhile andis kingituse üle panagiad valmistanud Jevgeni Kampus.

Seejärel kohtus Tema Pühadus Riigikogu esimehe Lauri Hussariga. Tema Pühadus oikumeeniline patriarh kohtus täna ka välisminister Margus Tsahknaga.

Siseminister Lauri Läänemetsaga kohtumisel andis minister patriarhile üle kuldteenetemärgi, millega tunnustati oikumeenilise patriarhi ajaloolist panust Eesti Apostlik-Õigeusu Kiriku kanoonilise järjepidevuse tunnustamisprotsessis. “Tema Pühadus oikumeeniline patriarh Bartolomeus on moraalseks ja usuliseks majakaks ka inimestele väljaspool õigeusu maailma,” ütles Läänemets kuldteenetemärki üle andes. Ta lisas, et patriarh on rõhutanud vaimsete väärtuste ja keskkonnateadlikkuse ning loodushoiu vahelist seost, samuti on ta üheselt hukka mõistnud Venemaa agressioonisõja Ukrainas ning seda õigustava ja toetava Moskva patriarh Kirilli ideoloogia.

Neljapäeval, 14. septembril teenib patriarh kell 8.30 Tallinna Issanda Muutmise peakirikus hommikuteenistusel ja sellele järgneval ristiülendamise püha jumalikul liturgial. Samuti ta kohtub ta Tallinna linnapea Mihhail Kõlvartiga, külastab Kreeka ja Türgi saatkondi ning esitleb kell 17 Estonia Valges saalis EAÕK 100. aastapäeva marki. Tema Pühadus kohtub ka Eesti Panga nõukogu esimehe Mart Laariga.

Visiidi esimese kolm päeva puhul on tegemist riigivisiidiga, mille käigus patriarh kohtub Eesti riigijuhtide ja Tallinna linnajuhtidega. 15.-20. septembril toimuva pastoraalvisiidi käigus külastab Tema Pühadus Tartut, Värskat, Valgat, Pärnut, Hiiumaad, Tallinna ja Aruküla. Igas visiidi peatuspaigas peetakse liturgia või palvus ning patriarh kohtub omavalitsusjuhtide ning õigeusklikega. Värska lauluväljakul teenib patriarh Bartolomeus 16. septembril vabaõhuliturgial, kuhu ootame kõikjalt Eestist kuni tuhandet õigeusklikku ja õigeusukiriku sõpra. Patriarhi visiidi ajakava: https://www.eoc.ee/patriarh-eestis.

Patriarhi tänavune visiit on pühendatud Eesti Apostlik-Õigeusu Kiriku sajandale aastapäevale. 7. juulil 1923. aastal andis üleilmne patriarh Meletius IV koos püha sinodiga välja tomose (akti) Eesti Apostlik-Õigeusu Kiriku (EAÕK) autonoomia ehk osalise iseseisvuse kohta. Soome õigeusukirik sai samalaadse akti päev varem.