Avaleht/Uudised, teated/Piiskop Arseni ikooninäitus
Piiskop Arseni ikooninäitus
INGLITE TULEK
EELK Viimsi Püha Jaakobi kirikus 6.02–31.03.2014
Näituse avamine 6.veebruaril neljapäeval kell 18.00
Ikoon (pühakuju, pühapilt) tähendab idakiriku sõnavaras kas mõne püha inimese või kirikupühana mälestatava sündmuse kujutist, mis on teostatud seinamaalina, mosaiigina või maalina puutahvlil (ikoonilaual).
Pariisis tegutsenud ikoonimaalija Leonid Uspenski (1902–1987) on öelnud, et seinamaal, fresko või mosaiik pole eraldi ese, vaid kuulub lahutamatult seina juurde ja on seega osa kirikuarhitektuurist. Puualusele maalitud ikoon on seevastu eraldi ese. Ent nende mõte ja otstarve on oma olemuselt sama.
Kõige tüüpilisem ikoon on puualusele temperavärvidega maalitud eraldiseisev teos, mis võib kujutada Kristust, Jumalaema – Neitsit Maarjat, ingleid, pühakuid või mõnd sündmust, millel on mälestuspäev kirikukalendris. Bütsantsis ja Venemaal ei määratlenud ikooni selle valmistamise viis ega stiil, vaid ennekõike see, kuidas pilti kasutati. Ikoon on pilt, mille ees palvetatakse, samas kui tavaline maal aitab sellel kujutatud isikut või sündmust meelde tuletada.
Viimsi Püha Jaakobi kirikus 6. veebruaril avataval näitusel on välja pandud valik Joensuu piiskopi Arseni ikoone. Aastatel 2013–2014 valminud teosed on maalitud traditsioonilises temperatehnikas puule.
Näituse tuumiku moodustab “Taeva” nimeline sari, kus on kolmteist pühakuju. XVII–XVIII sajandil kaeti mõnede Põhja-Venemaa kirikute ja kabelite lagi suurte ikoonidega, mis kujutasid prohveteid või inglite n-ö suurt sissekäiku (armulauaainete pühitsemiseks toomise rongkäiku). Väljapandud “Taevas” kujutab Kristust, inglite rongkäiku ja evangelistide sümboleid.
Need ikoonid on mõeldud ühe Lõuna-Soomes asuva erakabeli laemaaliks. Lisaks sarjale “Taevas” on välja pandud ka teisi ikoone.
Joensuu piiskop Arseni on lisaks ikoonimaalijana tuntud ka kui teoloog ja aimekirjanik, kellelt on soome keeles ilmunud näiteks “Ikonikirja” (“Ikooniraamat”), “Ortodoksinen sanasto” (“Õigeusu sõnastik”) ja “Ikoneja kansalle” (“Ikoone rahvale”).
Piiskop Arseni on olnud aastatel 1999-2001 rahvusvahelise ja oikumeenilise korjanduskomitee üks liikmetest ja eestvedajatest. Ta aitas renoveerida EAÕK Siimeoni ja Naisprohvet Hanna kirikut ja ehitada EELK Viimsi Püha Jaakobi kirikut.
Käesolev näitus on otsekui tänumärk – sild, mis ühendab kahte rahvast ja kirikut!
Olete südamest oodatud näitust vaatama!
Näituse kuraator Erkki Juhandi
551 7777
erkki.juhandi@eelk.ee