Avaleht/Uudised, teated/Pühima patriarhi Bartolomeuse läkitus Ukraina traagilise olukorra kohta

Pühima patriarhi Bartolomeuse läkitus Ukraina traagilise olukorra kohta

Armsad lapsed ja sõbrad Ukrainas ja kogu maailmas!

Raske südamega oleme jälginud viimastel nädalatel jätkuvat ja süvenevat traagilist vastasseisu Ukrainas. Tunneme, et meie vennad-õed Ukrainas on meie oma liha ja veri. ”Me kannatame neidsamu kannatusi, mis teiegi ja me teeme tööd koos teiega teie rõõmuks” nagu ütleb püha Paulus.

Oma kõrgest kohusest oikumeenilise patriarhina tulenevalt kutsume sealse demokraatliku ja sõltumatu riigi võime üles rahule. Ukraina rahva valitud juhtidel nii valitsuses kui ka opositsioonis lasub kokkuvõttes vastutus kaitsta oma kodanike inimelu väärikust. XXI sajandi demokraatlikus riigis pole kohta jõhkrusele ja verevalamisele.

Oma hingekarjaslikus ja vaimulikus pädevuses õigeusu piiskopina oleme sunnitud mõistma hukka igasuguse vägivalla ja agressiivsuse nii politsei kui ka meeleavaldajate poolt, mis on viinud süütute elude tarbetule kaotusele. Kõik pooled peavad iga hinna eest rahutuste ja jõukasutamise asemel valima läbirääkimised ja nõustuma vahetalitusega. Rahva seas, kes juba tuhat aastat tagasi võttis omaks ristiusu, pole ruumi võimu kuritarvitamisele.

Mõistame, arvestades mullust 1025. aastapäeva ajast, mil Kiievi-Vene võttis meie eelkäijatelt Konstantinoopolis vastu kristliku usu ja tsivilisatsiooni, ning Jumalalt kõigile rahvastele antud vabaduse-eetost ja -kultuuri, hukka praeguse jõhkra vägivalla ning kutsuma üles otsima Ukraina siseprobleemidele rahumeelset lahendust oma rahva kasuks ja Jumala auks. Juhatagu Tema ise Ukraina valitud juhte selle õndsa eesmärgi poole!

Armsad sõbrad! Ajal, mil meie, õigeusulised, valmistume suureks paastuks, kutsume kõiki usklikke ja hea tahtega inimesi üles palvetama ja paastuma rahu eest meile armsa ukraina rahva seas.

Olgu arm ja rahu teile kõigile meie Jumalalt ja Isalt. Aamen.

 

20. veebruar 2014