Avaleht/Uudised, teated/Valentin Savini 100. sünniaastapäev

Valentin Savini 100. sünniaastapäev

Pühapäeval, 29.septembril toimus Valga Issidori kiriku kauaaegse ülempreestri Valentin Savini 100.sünniaastapäevale pühendatud mälestusliturgia ning Tartu tänava kalmistul hauatähise avamine ning hingepalve Savini haual.

Liturgia ja hingepalve viis läbi Eesti Apostliku-Õigeusu Kiriku metropoliit Stefanos.

Jumalateenistusel osalesid kõik õigeusklikud, kes said sel päeval tulla ja üheskoos meenutada oma kauaaegset hingekarjast.

Valga linnas, erinevate kultuuride ristumispaigas, on õigeusu kogudusel olnud pikkade aastate jooksul nähtamatu kuid jõuline roll eri rahvuste ühendajana. Valentin Savin pidas vaimuliku ametit Valgas üle 50 aasta ning on teeninud mitmeid põlvkondi valgalasi jumalateenistustel ning talitustel – ristimised, laulatused, armulaud, matused, hingepalved ja eestpalved koguduse liikmete hingede eest. Savin õhutas oma jutlustes inimesi enam otsima leplikkust, sallivust ja alandlikkust nii iseendas, Jumala kui kaasinimestega.

Pühendunud preestrina oli ta alati avatud abivajajatele jagades nii vajalikke, julgustavaid nõuandeid kui ka praktilist abi. Savin teenis ka Laatre, Tsirguliina ja Karula kogudust. Tema pikk teenistusaeg preestrina oli nõukogudeaegse totalitaarse reziimi tingimustes, mis oli kirikuvaenulik ning diskrimineeris vaimulikke majandussanktsioonide ning pideva hirmuga. Ustavalt hoidis ülempreester Savin siinses paikkonnas nendel pimedatel aastakümnetel alal vaimuvalgust, mis toitis inimeste hingi.

Valentin Savinil on oluline roll Eesti Apostliku-Õigeusu Kiriku taastamisel olles üks eestvedajatest selles keerulises protsessis.

Savin elas oma elu lõpuni Valga linnas. Tema peres kasvasid 2 tütart. Abikaasa Zoja oli koguduses töötegija ning koorilaulja.

 

Allikas: Valga Issidori kirik

Valentin Savini lapsed ja lapselapsed

Fotod: Martin Toon