Avaleht/Uudised, teated/Kaunis muusika Kõpu kirikus 18.09.2016.

Kaunis muusika Kõpu kirikus 18.09.2016.

Pootsi-Kõpu kirikus toimus taas piiskop Platoni mälestusele pühenadatud kontsert. Sellega sai alguse rahvusvaheline muusikafestival Musica Hymnis. Väike maakirik täitus meie kiriku liikmete ja muusika gurmaanidega. Platoni pärand ei kuulu mitte ainult õigeusklikele vaid kogu Eesti rahvale ja veel enam. Nagu on öelnud festivali kunstiline juht hr. Allar Kaasik, on esimese eestisoost piiskopi väärtushinnangud ja ajaloo arengu mõistmine inspireerivad tänini.

Lisaks Platonile meenutasime kontserdiga teisigi vaimseid suurmehi, kes ohverdasid oma elu kristlike tõekspidamiste nimel – ülempreestrid Mihhail       ( Mihkel ) Bleive ja Nikolai Bezanitski, luteri kiriku õpetajad Wilhelm Schwartz ja professor Traugot Hahn. Kontserdil kõlasid Johannes Bleive, aastal 1919 hukatud ülempreestri poja, kaks teost Keerubite laul ja Aeglane valss. Seaded tsellole ja keelpilliorkestrile tegi Allar Kaasik.

Oma kohaloluga austasid päeva metropoliit Stefanus, piiskop Aleksander ning EELK peapiiskop ja Eesti Kirikute Nõukogu esimees Andres Põder.

Metropoliit Stefanuse kõne oli imeline ning rõhutas meile, et vabadus ei ole tulnud kergelt ega ilma ohvriteta. Kerge on ka vabadust kaotada kui me selle nimel jõupingutusi ei tee.

Kontserdiga liitus meie olümpiasangarite, sõudjate ja nende treeneri autasustamine Püha Platoni ordenitega. Need meeliülendavad minutid jäävad kohalolnutele alatiseks meelde. Ordenid kinnitas rinda meie metropoliit.

Selle aasta kontserdiga tähistasime ka kiriku katuse kapitaalremondi lõpetamist. Remont on toimunud juba 3 aastat ning nüüd kui käivad viimased tööd viie torni ja nende ristide taastamisel on võimalik öelda, et kiriku hoone on järgmiseks 100 aastaks kaitstud. Sellist tööd katusel pole tehtud alates pühakoja ehitamisest.

Olen leidnud viimasel ajal end mõtisklemas selles ajas, 1870-ndate alguses, kui meistrid Kõpu kirikut ehitasid ja kas mitte polnud üks poisike seal juures uudistamas ning mõnikord meeste selja tagant mõne tööriista võttis ja ise midagi ehitas. Ja siis kostis kõva hüüe, poiss, kus sa mu tööriista viisid!!!

Praeguseid remonttöid on suuremas osas finantseerinud Pühakodade programm. Tõstamaa vald on oma territooriumil oleva impossantse hoone taastamist toetanud igal aastal. Kogudus tänab kõikki panustanud organisatsioone ja eraisikuid. Kirikupea signeeringuga tänukirjad said kontserdil mitmed suuremad toetajad, nende hulgas Pärnu Rotary Klubi, kes oma 2016/17 aastateona otsustas finantseerida Kõpu kiriku peatorni remondi, 17000 eurot.

Tutvustasin külalistele kahte kirikus olevat ja nõukogude aja üle elanud Vabadussõja kangelaste mälestusele mõeldud eset. 1933 aasta 24. veebruarist pärit seinal rippuv pärg, millel on metallist tammelehed ja lindid kirjaga ning puidust obelisk ikooni ja kirjaga isamaa vabaduse eest langenud kangelastele.

Tänan hr. Allar Kaasikut, kes oli kokku pannud suurepärase kava, festivali orkestrit Peterburgist, ETV tütarlatekoori ning vaimustavaid soliste. Usun, et suudame seda traditsiooni jätkata, korraldada kauni muusikaga festivali piiskop Platoni sünni kohas ka edaspidi.

 

Lugupidamisega ja palveliselt

Enn Rand

Pootsi-Kõpu koguduse vanem